„Je to způsob, jak znemožnit sdružování v malých politických stranách, jak jim to co nejvíce ekonomicky, administrativně a správně znevýhodnit,“ prohlásil Senjuk.
Reagoval tak poté, co Poslanecká sněmovna na návrh sněmovního kontrolního výboru požádala vládu, aby podala návrh k Nejvyššímu správnímu soudu na pozastavení činnosti Strany soukromníků a dalších politických stran.
„Důvodem je, že některé politické strany předložily neúplné výroční finanční zprávy nebo je nepředložily,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz člen kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Podle zákona o politických stranách musí všechny politické strany a hnutí odevzdat do 1. dubna do dolní komory své výroční finanční zprávy s detailním hospodařením a uvedením sponzorů za uplynulý rok. Šéf soukromníků Rostislav Senjuk závěr kontrolního výboru nechápe. „Odevzdali jsme všechno i s přílohami, včetně auditu, takže tomu opravdu nerozumím,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Jestli poslanci nějaký doklad ztratili, není to prý vina jeho strany.
Je to porušení základních lidských práv a svobod
Šéfovi Strany soukromníků vadí postup, který poslanci aplikují šest let a který podle něj právo zašlapává v prach. „Sněmovna je zákonodárný sbor, ale v okamžiku, kdy se chová jako správní orgán, měla by se řídit správním řádem, což nedělá,“ kritizuje. A vysvětluje, že když je někdo účastníkem správního řízení, o němž se rozhoduje, musí být k jednání přizván jako účastník, má právo se k jednání vyjádřit a předložit důkazy, případně chybějící doklady v nějaké lhůtě doplnit. „Ale to se v době, kdy jedná výbor a sněmovna o výročních finančních zprávách politických stran, neděje. Považuji to za flagrantní porušení elementráních zásadních lidských práv a svobod,“ uvedl Senjuk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová