Duel Okamury a Dienstbiera v ČT se změnil v prudkou osobní hádku

30.03.2014 15:10 | Zprávy

V napjaté atmosféře, která vyvrcholila hádkou, se odehrávala debata Jiřího Dienstbiera (ČSSD) a Tomio Okamury o referendu a financování politických stran v pravidelném nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.

Duel Okamury a Dienstbiera v ČT se změnil v prudkou osobní hádku
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Tomio Okamura a Jiří Dienstbier v pořadu Otázky Václava Moravce

Zákon o obecném referendu by měl být přijat již v tomto volebním období, slíbil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s tím, že v příštích dnech předloží sociální demokracie koaličním partnerům svoji představu zákona k diskuzi. Pochválil v této souvislosti návrh zákona o obecném referendu z dílny KSČM, který tento týden sněmovna zamítla. Naopak návrh stejného zákona, rovněž tento týden poslanci odmítnutý, jehož autorem bylo hnutí Úsvit, podle Dienstbiera by v případě přijetí ohrožoval demokracii a ústavní systém. Například tím, že by umožnil v referendu odhlasovat zrušení sněmovny jako instituce, nebo i vlády.

Podle ministra by se v referendu mělo hlasovat o takových věcech, jako byl záměr Topolánkovy vlády umožnit americké armádě výstavbu radarové základny v Brdech.

Okamura odmítl Dienstbierova slova, že pokud by byl schválen návrh Úsvitu, že by se země řídila za pomocí referend. Podle šéfa Úsvitu se něčemu takovému dá předejít tím, že pro vypsání referenda se stanoví povinnost sehnat pod příslušnou petici nejméně sto tisíc podpisů. Ze zkušeností zemí, kde již přímá demokracie funguje, prý vyplývá, že se tak velké množství podpisů podaří sehnat maximálně jednou do roka.

Okamura: Referendum by mělo umožnit odvolat politiky, kteří zklamali

Šéf Úsvitu kritizoval vládu za to, že chce omezit okruh témat, o nichž by lidé mohli hlasovat, jen na to, co se jí hodí. Dienstbier argumentoval příkladem Slovinska, kde „zavedli velmi mírné podmínky pro pořádání referend“. Když pak ale vláda potřebovala v rámci boje s krizí přijímat rychlá a účinná opatření, opozici se je podařilo s pomocí referend zablokovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…