Nevídaná razie Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a zatýkání politiků i státních úředníků nemůže nezatřást českou politickou scénou. Nejsilnější vládní stranu ODS zatím koaliční partneři TOP 09 a LIDEM neopouštějí, ani nevyzvali k odstoupení premiéra Petra Nečase, ale to se může změnit, jakmile by byla na blízké spolupracovníky předsedy vlády uvalena vazba.
Pád Nečasova kabinetu se proto jeví takřka neodvratný, a od něj je to jen krok k předčasným volbám, které by ty řádné předběhly zhruba o tři čtvrtě roku. „Na předčasné volby není zcela jistě připravena žádná z tzv. velkých politických stran,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Petr Dimun, odborník na volební kampaně a politický marketing, který už v roce 2000 přispěl jako volební manažer ke zvolení nestranického senátora Edvarda Outraty a později měl za předsednictví Jiřího Paroubka v ČSSD na starosti vztahy s veřejností.
Nepůjde o programový či ideový střet, ale souboj politiků s antipolitiky
A má vysvětlení pro to, komu mohou nynější události prospět. „Celá kauza ´Kmotrgate´ totiž nahrává nikoliv ideovému či programovému střetu, na který se připravuje třeba ČSSD, ale střetu mezi ´politiky´ a ´antipolitiky´. Sledujeme-li nějaký čas práci týmů Andreje Babiše či lidí okolo Tomia Okamury, je zřejmé, že oni už praktikují předvolební kampaň. Z chování některých lidí z jejich okruhu mám dráždivý pocit, jako by tušili, že něco takového přijde,“ říká Petr Dimun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník