Janouškovy odposlechy. Únik řeší BIS prý až podezřele dlouho

23.09.2012 13:15 | Zprávy

Je Bezpečnostní a informační služba schopná chránit Českou republiku před nebezpečím extrémismu, terorismu a činností zahraničních zpravodajských služeb, když není schopna zjistit, jestli odposlechy lobbisty Romana Janouška unikly z BIS? Možná je pravým důvodem fakt, že zpravodajská služba není ochotna ani poslancům – členům stálé komise pro kontrolu BIS – sdělit víc.

Janouškovy odposlechy. Únik řeší BIS prý až podezřele dlouho
Foto: repro YouTube.com
Popisek: Roman Janoušek

„Zatím jsme se nedozvěděli nic, připadá mi to zbytečně dlouhé,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz člen stálé komise pro kontrolu BIS, exministr vnitra František Bublan (ČSSD). Ani bezpečnostní expert Andor Šándor nedokáže pochopit, že BIS není schopna říci, jestli odposlechy Janouška unikly od ní, nebo ne. „Vypadá to nevěrohodně,“ řekl redakci. Kritizuje, že veřejnost se nikdy nedozví, „jak to všechno doopravdy bylo“. „Vůči generálu Langovi nic nemám, myslím si však, že půl roku na vyšetření okolností kolem úniků odposlechů je dostatečně dlouhá doba, aby řekl jednoznačně, co se vlastně stalo,“ dodal Šándor.

Ředitel BIS Jiří Lang se stále vymlouvá

Ředitel BIS Jiří Lang i poslancům na jejich dotazy většinou odpovídá nedostatečně nebo se vymlouvá, že informace jsou v režimu utajení nebo jde o živý svazek, kdy není možné informace poskytovat. A ani sněmovní komise nemá podle zákona příliš pravomocí. Má právo na různé statistiky, počty nasazení odposlechů, rozpočet zpravodajské služby a v některých případech, třeba když má podezření na porušování lidských práv, může chtít po řediteli vysvětlení. Často se však stává, že i když ředitel poskytne poslancům některé informace, zaváže je sdělením, že jsou v režimu důvěrné, tudíž o nich nemohou mluvit. Stalo se tak i v případě kauzy Janoušek. „BIS dala členům komise roubík do úst,“ řekl už v dubnu po jednání komise s šéfem BIS předseda komise Richard Dolejš.

Důvěryhodnost je pro činnost zpravodajské služby důležitá

Pokud nebude BIS postupovat důvěryhodně, ztratí podle Andora Šándora důvěru veřejnosti. „A přitom důvěryhodnost je pro činnost zpravodajské služby důležitá, výsledky její práce se jinak vnímají,“ upozornil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…