KSČM neprosadila zrušení zákazu dodávek do íránského Búšehru

26.10.2011 14:34 | Zprávy

Komunisté dnes měli s návrhy zákonů smůlu: ani jejich čtvrtý neprošel. Chtěli zrušit zákon z roku 2000 o zákazu dodávek do jaderné elektrárny v Íránu. Norma přitom podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa již vznikla za vlády Miloše Zemana a byla reakcí na zakázku, kterou získal jihočeský podnik ZVVZ Milevsko při stavbě jaderné elektrárny v íránském Busheru. Jihočeská firma chtěla dodat do elektrárny vzduchotechniku.

KSČM neprosadila zrušení zákazu dodávek do íránského Búšehru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas

Příslušný zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru. Spojenci ČR - hlavně Velká Británie a USA - se ale obávali, že Írán může zařízení dodávané do elektrárny použít pro své vojenské programy a ke krytí nukleárních projektů. 
    

KSČM ovše, nyní argumentuje tím, že jaderná elektrárna už je dostavěná a na její výstavbě se podílelo mnoho firem včetně podniků ze států EU. Od počátku letošního září už je elektrárna připojena k rozvodné síti.
    

„Zákon je nesmyslný, zákon je potřeba zrušit," prohlásil k tomu lídr komunistů Vojtěch Filip.

„Jaderná elektrárna v Busheru už je dávno dostavěna, je v provozu, je uznána Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni, a paradoxem bylo, že kontrolorem této stavby byl bývalý ředitel jaderné elektrárny v Temelíně doc. František Hezoučký, který po odchodu z hospodářské funkce v České republice odešel právě do Vídně, aby tam působil jako revizor toho dodržování standardů Mezinárodní agentury pro atomovou energii," podotkl dále Filip.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…