Levicová hrozba církvím: Podejte žaloby kvůli restitucím a odstřihneme faráře

19.10.2012 17:13

Návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi se má podle plánu ve sněmovně projednávat 30. října. Poslanci mají normu na stole poté, co ji do sněmovny vrátil Senát. Zda ale skutečně na restituce dojde, to jisté není. Nikdo totiž neví, jak do té doby poskočí dohody „rebelů“ z ODS o daňovém balíčku. Obě normy totiž poslanci spolu provázali. Jenže poslanec ODS Marek Benda upozorňuje, že pokud restituce neprojdou, církve budou žalovat stát.

Levicová hrozba církvím: Podejte žaloby kvůli restitucím a odstřihneme faráře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petice nasbírala již 75 000 podpisů
reklama

Bylo to začátkem září, kdy naposledy koalice opět odložila schvalování církevních restitucí, odmítnutých levicovým Senátem. Teď je norma na stole poslanců opět a na nadcházející schůzi by se jí měli zabývat. Všechno tehdy a také i dnes je ale podle komunistického poslance Miroslava Opálky v podstatě v rukách LIDEM.

„Ti prohlásili, že dokud se nedohodnou společně na (daňovém) balíčku, tak že církevní restituce visí ve vzduchu. Na programu by ten zákon měl být, ale myslím, že se to opět odsune,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Opálka.

I podle vicepremiérky Karolíny Peake závisí osud církevních restitucí na schválení či neschválení konsolidačního balíčku. „Pokud se zasáhne do konsolidačního balíčku, ten obsahuje i zvýšení daní, čímž nastane propad v rozpočtu, nemusí restituce projít,“ naznačila Peake.

ODS na misce vah

Pověstným jazýčkem na vahách budou tak zřejmě rebelové z ODS. Vláda totiž na schválení konsolidačního balíčku, následně církevních restitucí, potřebuje 101 hlasů. A ty vládní kabinet v současnosti nemá.

„Oni na tu dohodu o DPH mají čas do pondělka,“ upřesnil pak Opálka. Podle něj je situace kolem norem hodně zamotaná. A pokud se nepodaří najít shodu u DPH, pak by to podle něj bylo špatné i s církevními restitucemi, a to až do té míry, že by norma dokonce zcela padla.

„Buď to bude přijato ještě letos, anebo pak to nastavení zákona bude úplně jiné. Pokud by neprošel balíček, tak by to asi zbylo na vládě. Jelikož by ale byly předčasné volby, tím pádem by musela na restituce církví vzniknout nějaká mezistranická komise napříč politickým spektrem, tedy sněmovnou, a ta by asi vyvolala nějaké nové jednání mezi církvemi a státem. Já se jenom udivuji, že v tomto případě se tak bere názor církve za podstatný, ale když se snižují dávky, či cokoliv podobného, tak se s těmi lidmi nebo jejich zástupci vůbec nebaví. Je to takto nesouměřitelné,“ dodal Opálka s tím, že dokud se nevyjádří „rebelové“, tak osud normy skutečně visí ve vzduchu a nikdo neumí říci, jak to bude s ní dál.

Kalousek: Pokud nebudou restituce, nebude nižší DPH

„Je to Pandořina skříňka,“ reagoval pak počátkem týdne v této souvislosti ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Slova cílil na opětovnou snahu kolem projednávání sazeb DPH. O snížení sazby DPH je jeho strana ochotna jednat pouze za předpokladu, že definitivně projdou církevní restituce a důchodová reforma.

„Nejsme demagogicky zaťatí, jsme v rámci konsolidačního balíčku připraveni k nějakým kompromisům. Musí být ale garantováno, že projdou prováděcí zákony týkající se penzijní reformy a že definitivně projdou církevní restituce. Budeme chtít slyšet i morální závazek, že podobné nedospělé chování - nedodržování dohod a cukání se na poslední chvíli - bylo naposledy. Vládní koalice musí držet pohromadě,“ řekl Kalousek v Hyde Parku ČT24 tento týden.

Pozor, soud začne majetky vydávat

Poslanec ODS Marek Benda ale neustále své kolegy upozorňuje na to, že pokud stát nebude konat, ocitá se v rozporu s ústavním pořádkem. Proč? „Protože někomu blokujeme desítky let majetek a tak proto brzy začne soud tyto majetky vydávat. Jenomže ani stát, ani církve nechtějí desetitisíce žalob, které by se vlekly celé roky, a bylo by to finančně velmi nákladné,“ uvedl Benda pro ParlamentníListy.cz.

Ani on ale neumí prý odhadnout, jak to s církevními restitucemi bude. Myslí si, že do konce roku ovšem příslušná norma projít může. „Já to neumím úplně odhadnout. Stále chci věřit tomu, že debata v ODS je a bude racionální a bude hledat východisko. Pokud se podaří shodnout v daních, tak poté se dá počítat i se vším dalším. Pokud tomu tak nebude, a v úterý se klub nedohodne, pak uvidíme, co bude v dalším příběhu,“ krčil rameny nad osudem restitucí Benda.

Podle něj však žaloby zcela jistě hrozí. „Už v létě 2010 bylo vydáno stanovisko, že parlament nekonal (Ústavní soud v červenci roku 2010 konstatoval, že nečinnost parlamentu spočívající v nepřijetí zákona, kterým by byl vypořádáván historický majetek církví, porušuje ústavu – pozn. red.), ale ta představa, že nyní půjdeme do dalšího kola jednání, je naprosto mimo. Nevěřím tomu, že by nám to církve už věřily,“ uzavřel poslanec ODS.

Mládek: Ti aktivisté zveličují hrozby církevních žalob

Tomu se však směje Jan Mládek z ČSSD. „Jak to bude s možnými žalobami, když zákon neprojde? Tohle je dotaz na pana Bendu, a další podobné aktivisty, kteří zveličují hrozby církevních žalob. Tak ať to, proboha, udělají! Stát jim potom sestřihne příspěvky na faráře bez jakékoliv náhrady,“ zdůraznil pro ParlamentníListy.cz Mládek.

„Protože to, co nám je tady vykládáno, tak to je tak hrubé vymývání mozků, že se až za to stydím, že je to možné. Nám tady pořád vykládají, že musí platit pardon komunistického zákona z roku 1949, z něhož po roce 1989 vyhodili kontrolu nad církvemi a ponechali tam státní povinnost platit na každého, na koho církev ukáže, že je farář....Můžou žalovat, mohou se soudit, ale stát jim nedá na platy, to je jednoduchý,“ dodal Mládek.

Církve mají podle návrhu dostat majetek v hodnotě 75 miliard a k tomu během tří desetiletí 59 miliard jako finanční náhradu. K této částce by se připočítávala inflace. Stát by naopak měl církvím přestat vyplácet mzdy duchovních.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Donutit lidi k očkování... To neměla říkat! Oheň na střeše. Politici ve varu ze slov viroložky od Smejkala

20:30 Donutit lidi k očkování... To neměla říkat! Oheň na střeše. Politici ve varu ze slov viroložky od Smejkala

ANKETA Nutit lidi k očkování? Takový výrok padl na obrazovce ČT v pořadu Václava Moravce z úst virol…