„Tibet ve středověku byla země ovládaná lámaistickým duchovenstvem. Byla to země klášterů, země mnichů. A těmto mnichům, kteří sami nepracovali, sloužili Tibeťané. Byli zakováváni do okovů a za vážnější prohřešky jim byly vylupovány oči. Jestliže toto považujete za demokratickou společnost, pak já oponuji a říkám, že toto je částečně feudální, částečně otrokářská společnost, společnost, které Masaryk říkal teokracie, tedy vláda kněží,“ řekl Zeman.
Vstřícně k Číně se vyjádřil i americký prezident Barack Obama. „Je faktem, že když spolupracujeme, je to dobré pro Čínu, pro Spojené státy i pro celý svět. Jak už jsem několikrát zdůraznil, vítáme vzestup Číny, která je stabilní, prosperující, mírumilovná a plní odpovědnou roli ve světě. Nejenže ten vzestup vítáme, také ho podporujeme,“ uvedl Obama při své návštěvě Číny. Přitom prezident Zeman byl českými médii kritizován za to, že řekl, že v Číně se lze učit, jak stabilizovat společnost.
Právo na sebeurčení mají Češi, ukrajinští Rusové, Katalánci i Tibeťané
ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, co si o výrocích českého a amerického prezidenta myslí. Někteří souhlasí s prezidentem Zemanem, někteří říkají, že Obama mluvil zároveň i o lidských právech.
„Tibet před sto lety byl možná otrokářská a feudální země, ale svět se vyvíjí – dnes například i v USA mohou černoši jet v autobuse s bílými, což bylo ještě po druhé světové válce v jižních státech USA nepředstavitelné. A tuším, že už několik málo let smí v Americe gayové sloužit v armádě. Tibeťané tak jako každý národ světa, jako Češi, Katalánci nebo ukrajinští Rusové, mají právo ve své původní historické zemi na sebeurčení bez ohledu na to, jaký režim tam kdysi panoval. Pro okupaci země jiného národa neplatí žádné morální odůvodnění,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.
Oba názory podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Antonína Sedi ukazují shodný postoj českého i amerického prezidenta. „Je zřejmý ekonomický vývoj nejen Číny, ale i Tibetu. Pro mě osobně je důležité zvyšování životní úrovně všech občanů země. Tak jako je důležité dodržování lidských práv a práv menšin. Tyto atributy a jejich podpora jsou důležitým ukazatelem stavu demokracie v každé zemi na světě,“ dodal Seďa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky
4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“
Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…
- 13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“
- 18:18 Konec Zelenského snům o zázraku? Čeští politici promluvili
- 19:13 Budu mít problém jmenovat. To Pavel řekl? Někteří nevěří
- 12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím
- 21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině