My na Vítězný únor nezapomínáme: Grebeníček a Marek Benda. Chcete?

25.02.2016 17:30 | Zprávy

Komunisté se z ničeho nepoučili a nijak se nezměnili a od ničeho se nedistancovali, tvrdí o komunistickém prohlášení k tzv. Vítěznému únoru poslanec ODS Marek Benda. Podle něj je to jasné: Komunistická strana nemá už nikdy šanci v Česku zvítězit a to proto, že "první forma socialismu" znamenala de facto zbídačení a utrpení obyčejných lidí. Expředseda KSČM Miroslav Gerebeniček to ale vidí jinak. Svět dneška totiž prý čelí hrozbám, které plodí kapitalismus, a ty lze překonat jen novou sociálně spravedlivou alternativou...

My na Vítězný únor nezapomínáme: Grebeníček a Marek Benda. Chcete?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oslava 1. máje v podání KSČM na pražském Výstavišti u Křižíkovy fontány

Kdyby v roce 1989 nepřišla sametová revoluce, slavilo by se letos 25. února již 68. výročí "Vítězného února“ a dost možná bychom my všichni na svých pracovištích povinně velebili Klementa Gottwalda, který se jen čtyři měsíce po převzetí moci komunisty v roce 1948 stal prezidentem Československa, tedy de facto se stal prvním komunistickým a takzvaným prvním dělnickým prezidentem. Navíc by bylo pravděpodobné, že by každoroční sešlosti komunistů u Gottwaldova hrobu na pražských Olšanských hřbitovech nebyly jen jakousi atrakcí pro novináře, ale běžnou záležitostí.

Otázka dnešního dne proto zněla - přijdou i letos komunisté v čele s poslankyní Martou Semelovou položit věnec k hrobu Klementa Gottwalda? „Ne, nemáme hlášeny žádné akce KSČM k dnešnímu dni. Tedy žádné oficiální. Letos jsme prostě hodní,“ dušoval se k tomu pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí KSČM Robert Kvacskai. Dodal však, že pokud někdo chtěl jít uctít památku tohoto dne individuálně, tak mohl, bylo to jen na něm.

I přesto se ale během dneška k "Vítěznému únoru" v Praze uskutečnila řada vzpomínkových i protestních akcí. Třeba dopoledne se konala sešlost u pamětní desky Senátu. Památku obětí komunistů ale uctila veřejnost také ve středu a to u pomníku obětí režimu pod Petřínem. A promluvili tam jak vicepremiér Pavel Bělobrádek, tak i ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL), či kardinál Dominik Duka.

„Nesmíme zapomenout! Komunistický režim má na svém kontě tisíce nevinných obětí. Často to byli nejenom lidé, kteří proti němu aktivně vystupovali, ale lidé, kteří se stali oběťmi velkého bludu,“ připomněl k únorovému datu kupříkladu ministr Herman. Pořadatel této akce Jan Cieslar zdůraznil, že za totality bylo vyneseno přes 200 tisíc politických rozsudků, několik tisíc lidí zemřelo ve věznicích a popraveno bylo na 250 lidí.

KSČM: Aktivně jsme prosazovali životní zájmy neprivilegovaných vrstev

Taková čísla umučených ale komunisté popírají. Podle nich se dokonce prý ve společnosti stále více objevuje snaha zastřít fakt, že KSČ kdysi aktivně prosazovala životní zájmy všech lidí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Olga Böhmová

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

Kde berete jistotu, že Írán nebude ve snaze budovat jaderný arzenál pokračovat?

Zvládl to jednou, proč by ne podruhé? A co mě zajímá ještě víc. Vy tvrdíte, že svět nebude bezpečnější ani stabilnější. Není to ale chyba vás politiků? Vy jen zbrojíte, ale o stabilitu se tu podle mě nikdo nesnaží. Příkladem může být válka na Ukrajině. Jak dlouho Evropa řešila jen pomoc Ukrajině a s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…