Necháme si podřezávat krky na ulicích? Politici odpovídali, kdo může za ubodání studenta ve Žďáru a jak zabránit tragédiím

15.10.2014 17:05 | Zprávy

ANKETA Českem otřásl tragický případ ze Žďáru nad Sázavou, kde vraždila schizofrenička, jež již dříve v Havířově ohrožovala děti a učitelku pobodala. Co o tom soudí politici a jak chtějí řešit, aby se takové věci nestávaly?

Necháme si podřezávat krky na ulicích? Politici odpovídali, kdo může za ubodání studenta ve Žďáru a jak zabránit tragédiím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Různé bodné a řezné zbraně vyrobené ve vězení

Šestadvacetiletá žena z Ostravska v úterý ráno zaútočila na studenty Střední školy obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou. Jeden ze žáků školy po útoku nožem zemřel. Další dvě studentky a zasahující policista utrpěli zranění. Ženu zadrželi policisté ze zásahové jednotky.

Ve Žďáru nad Sázavou útočila a zabíjela Barbora Orlová, která předloni v květnu v havířovské základní škole pobodala vychovatelku a takřka dvě hodiny držela školačku jako rukojmího. Soud ženu poslal do psychiatrické léčebny, ale od března letošního roku byla na svobodě.

Okresní soud v Opavě totiž rozhodl o změně ústavní léčby na ambulantní, žena se tedy dostala na svobodu a byla povinna docházet k psychiatrovi. „Rozhodnutí padlo na základě znaleckých posudků a lékařských zpráv, nikdo se proti rozhodnutí neodvolal,“ uvedl k tomu mluvčí opavského soudu Tomáš Kamrádek.

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jaký je jejich názor na celý případ, kdo nese odpovědnost a zda by se nemělo legislativně více zamezit pohybu agresivních psychicky nemocných lidí na veřejnosti.

Ministryně spravedlnosti Helena Válková z ANO na dotaz redakce nereagovala, až později se vyjádřila pro ČTK s tím, že podle jejího názoru soud při propuštění útočnice nebyl dost důkladný. „Bohužel dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný,“ prohlásila ministryně. Spis, který si od opavského soudu vyžádala, není příliš rozsáhlý. Jednání o propuštění ženy z ústavu trvalo podle odhadu Válkové zhruba půl hodiny.  „Soud vyšel z vyjádření psychiatrické léčebny, které nebylo příliš zevrubné, a bez důkladného dokazování dospěl k závěru, že byly naplněny podmínky trestního řádu pro přeměnu léčení z ústavního na ambulantní,“ zhodnotila Válková. Dodala, že státní zástupce žádné doplnění dokazování nenavrhl a všichni se vzdali práva na odvolání, takže rozhodnutí soudu neobsahuje písemné odůvodnění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…