Nejprve Rath. Teď Kocourek. Ledy už se hýbou, chválí protikorupčník Janeček

28. 5. 2012 19:04

Policie v pondělí obvinila exministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka. Viní jej z poškozování věřitele. Potvrdila to mluvčí policie pro Prahu-západ Štěpánka Zatloukalová s tím, že obvinění zatím nebylo dotyčné osobě doručeno. O Kocourka se zajímá také protikorupční policie.

Nejprve Rath. Teď Kocourek. Ledy už se hýbou, chválí protikorupčník Janeček
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Exministr Martin Kocourek
reklama

Podle dřívějších informací serveru Týden.cz kauza souvisí s "odkloněním" 16 milionů korun z doby, kdy se exministr rozváděl. Právě jeho bývalá manželka je oním poškozeným věřitelem. Kocourkovi za to hrozí od tří do osmi let vězení. O Kocourka se v této souvislosti zajímá také protikorupční policie, která však zatím stále jen shromažďuje a vyhodnocuje dokumenty.

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček zprávu o Kocourkově obvinění velmi vítá.

„Je to v rozsahu několika málo dnů už možná druhá známka toho, že se snad opravdu něco začíná v naší zemi měnit k lepšímu. Pokud jsem v případě Davida Ratha uvedl, že se začaly hýbat ledy, pak teď se snad pomalu dá říci, že už se hýbou. Čím víc lidí, kteří škodí a škodili této zemi nějakými podvody a korupcí, bude stíháno a potrestáno, tím lépe pro nás všechny. Dá se říci, že z takovéto zprávy se dá jen radovat – je totiž dobrá pro nás všechny,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Janeček.  

Výraz "odklonit" zazněl na památné tiskovce

Kauza Martina Kocourka vypukla poté, co se exministr dostal do podezření z možné korupce v souvislosti s převodem zmíněné částky na účet své matky. Korupci přitom nejprve popíral a za několik dní zase prohlásil, že uvedené peníze byly jeho osobní a také historické rodinné prostředky. Ministr později na tiskové konferenci vysvětloval, že v roce 2008 nechtěl, aby jeho osobní prostředky a prostředky rodinných příslušníků byly ohroženy problémy, které měl se svou bývalou manželkou.

V přímém přenosu televizních kamer pak Kocourek prohlásil památnou větu, že nechal zmíněné finanční prostředky převést na účet své matky, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem.

Právě to bylo následně důvodem, aby na něho podala jeho bývalá manželka Olga žalobu. Domáhá se nyní poloviny z 16 milionů korun, které její bývalý manžel před rozvodem skryl. Soud v souvislosti s tím Kocourkovi už v polovině dubna zakázal disponovat s majetkem.

Ačkoli se ParlamentníListy.cz pokoušely s Martinem Kocourkem telefonicky spojit, nereagoval. Jeho vyjádření k celé záležitosti se proto do publikování tohoto článku získat nepodařilo. Ve vyjádření, jež zaslal poté večer médiím, uvedl, že je obvinění účelovým krokem. Napsal také, že doufá, že se mu ho podaří vyvrátit. Prostřednictvím právníka proti němu prý podal stížnost.

Informovali jsme o kauze "zbohatnutí Kocourkovy matky"

Kauzu, která vyvrcholila Kocourkovým odchodem z vlády, zahájila přitom již počátkem loňského listopadu zpráva MF Dnes o tom, že ministrova matka uzavřela 3. března 2008 smlouvu se společností Key Investments. O týden později se přitom na jejím účtu objevily dluhopisy společnosti v hodnotě 16 milionů korun. Kocourkova matka je za několik měsíců prodala za 16,14 milionu. Z dokumentů prý ale nebylo jasné, jakým způsobem žena za dluhopisy zaplatila.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) je toto situace, která ODS jako takovou opravdu nemůže těšit.

"Na druhou stranu Martin Kocourek přijal politickou odpovědnost dávno předtím, než k obvinění došlo, a odstoupil z postu ministra," uvedl místopředseda ODS Pospíšil prostřednictvím mluvčího strany Tomáše Bartovského. Jak dodal, nyní je na policii, aby případ nezávisle vyšetřila.

Druhá kauza týkající se významného politika v rozsahu několika dnů

V posledních několika týdnech se jedná po exhejtmanu Středočeského kraje Davidu Rathovi o druhou velkou kauzu ve spojitosti s významným politikem. To, jakým směrem se bude skutečně ubírat vývoj a obvinění bývalého ministra průmyslu a obchodu (na svoji funkci rezignoval právě z důvodu „odklonu“ peněz), ukáží nějbližší dny.

V nedělní politické debatě přitom ministr vnitra Jan Kubice přiznal, že v hledáčku a pozornosti policie je v současné době ještě více politiků. Padlo dokonce číslo deset. Jejich jména se z pochopitelných důvodů tají. Kdo tedy jako další rozčísne hladinu politického dění, se dá pouze odhadovat z dosud nevyřešených kauz.

Ti, co kradou, půjdou za mříže...?

Například stínový ministr vnitra ČSSD Jeroným Tejc v neděli v souvislosti s kauzou Davida Ratha prohlásil mimo jiné to, že policie vyslala jasný signál: „Ti, kteří kradou, půjdou za mříže, pokud jsou součástí opozice". Na tomto názoru Tejc prý nic nemění ani po pondělním obvinění Kocourka.

"Rozhodně mě to nepřesvědčilo a přesvědčit nemůže. Nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti za kauzy IZIP, Opencard, nebo tunel Blanka," uvedl stínový ministr pro deník Právo s tím, že názor změní, až se pohnou ledy i v těchto zásadních aférách.

ČTK v této souvislosti v pondělí v podvečer přinesla výběr ministrů a bývalých ministrů české vlády, které policie v posledních deseti letech obvinila z trestného činu (řazeno chronologicky):

Vladimír Mlynář (bývalý ministr informatiky za US-DEU) - Mlynáře policie v roce 2005 obvinila z napomáhání k trestnému činu zneužívání informací v obchodním styku a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Stíhán byl kvůli založení společnosti Testcom servis, které svěřil portál veřejné správy. Podle žalobce Mlynář věděl, že zřízení společnosti odporuje zákonu. Městský soud v Praze Mlynáře původně poslal na 5,5 roku do vězení, rozsudek ale v listopadu 2007 zrušil pražský vrchní soud a následně také Nejvyšší soud zamítl dovolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.

Marie Součková (bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD) - Součková čelila obvinění, že uzavřela nevýhodnou smlouvu mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. V lednu 2005 byla obviněna, následně pak obžalována z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Kvůli způsobené téměř desetimilionové škodě jí nejprve hrozilo až desetileté vězení. Kauza se u prvoinstančního soudu projednávala pětkrát, nakonec soudkyně dospěla k názoru, že Součková sice uzavřela špatnou smlouvu, nechtěla ovšem zvýhodnit Nováčka, ale uspět v kauze Diag Human. Táhlé soudní jednání skončilo definitivně loni v červnu.

Jiří Čunek (bývalý ministr pro místní rozvoj a vicepremiér za KDU-ČSL) - Čunka policie podezřívala, že v roce 2002 ještě jako starosta Vsetína přijal úplatek. Policisté Čunka sice ještě v únoru 2007 obvinili a Senát jej těsnou většinou vydal k trestnímu stíhání a Čunek navíc na podzim 2007 na několik měsíců odešel z vlády, případ pak ale opakovaně kvůli vadám ve vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích klíčové svědkyně Marcely Urbanové zastavilo jihlavské státní zastupitelství. Verdikt později potvrdilo také Nejvyšší státní zastupitelství. Kauzu provázelo podezření z ovlivňování vyšetřování.

Vít Bárta (poslanec VV, bývalý ministr dopravy za VV) - Bárta, označovaný za neformálního šéfa strany Věci veřejné, se ocitl před soudem kvůli obvinění, že se loni na jaře pokusil uplatit své tehdejší stranické kolegy Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí. Soudce pražského městského soudu nakonec letos v dubnu Bártovi uložil osmnáctiměsíční trest s podmíněným odkladem na 2,5 roku. Škárkovi, viněnému z přijetí úplatku, nakonec udělil za podvod trest tří let vězení nepodmíněně. Podle soudce totiž vylákal z Bárty peníze pod falešnou záminkou, chtěl prý předsedu poslaneckého klubu diskreditovat. Bárta i Škárka se odvolali.

David Rath (poslanec, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD) - Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Spolu s Rathem policie obvinila dalších sedm lidí.

Martin Kocourek (bývalý ministr průmyslu a obchodu za ODS) - Policie Kocourka viní z poškozování věřitele. Případ podle dřívějších informací serveru Týden.cz souvisí s 16 miliony korun, které "odklonil" kvůli svému rozvodu. O Kocourka se v této souvislosti zajímá také protikorupční policie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích

15:40 „Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích

Poslanci ve Sněmovně dnes v rámci odpoledních ústních interpelací „grilují“ předsedu vlády Andreje B…