Nemusí to dopadnout dobře, řekl nám o migraci a příštím roku vlivný poslanec ČSSD Tejc. A pak se nehezky vysmál pražské kavárně kvůli Putinovi

17.12.2015 11:11 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? Předseda ústavněprávního výboru Sněmovny Jeroným Tejc z ČSSD říká, že Evropa musí, chce-li obstát proti radikalismu všeho druhu, spolupracovat s Ruskem. Pokračující ekonomické sankce poškozují navíc nejen Rusko, ale i Evropu samotnou. Politika multikulturalismu dle něj selhala. Pokud nedojde k zásadnější revizi politiky multikulturalismu v zemích jako Francie či Belgie, nemusí to dopadnout dobře.

Nemusí to dopadnout dobře, řekl nám o migraci a příštím roku vlivný poslanec ČSSD Tejc. A pak se nehezky vysmál pražské kavárně kvůli Putinovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc

Někteří označují rok 2015, který je téměř za námi, dokonce za nejsložitější rok od sametové revoluce. Masová nelegální migrace, občanská válka na Ukrajině, Sýrie, Turecko a ISIL, řecká krize, teroristické útoky a hrozba jejich pokračování… Byl podle vás rok 2015 něčím přelomový?

Možná tím, že si začínáme uvědomovat, že naše bezpečnost a relativní blahobyt nemusí být samozřejmostí. Naštěstí skončilo oslabování našich bezpečnostních složek v čele s policií a zpravodajskými službami, ke kterému docházelo za pravicových vlád. Řekl bych také, že začal selhávat dříve účinný způsob manipulace. Lidé více přemýšlejí a nenechají se ovlivnit „mainstreamovými“ médii. Napomohla tomu možná i fotka mrtvého syrského chlapce na pobřeží Turecka, která měla být cynicky zneužita v „prouprchlické“ propagandě. Nakonec se ukázalo, že otec dítěte byl s velkou pravděpodobností pašerák. Snaha zneužít tuto lidskou tragédii ukazuje stav společnosti, ve které žijeme.

Tématem číslo jedna se stala právě migrační krize. Do Evropy se dostávají stovky tisíc lidí, o kterých údajně nic nevíme. Když se s odstupem podíváme na průběh krize v roce 2015, co lze považovat za úspěch v jednání Evropské unie v tomto kontextu a v čem naopak evropské elity selhaly?

Bohužel zatím je na evropské úrovni více selhání než úspěchů. Zatímco každý občan EU se musí prokázat svým průkazem při ubytování v penzionu nebo při řízení automobilu, po celé Evropě se procházejí desetitisíce lidí, kteří neprocházejí žádnou evidencí a nemáme žádnou informaci o jejich aktuálním pobytu či historii. Státní útvar, který nedokáže kontrolovat své hranice je nefunkční. Bez nápravy tohoto stavu nemůžeme uprchlické krizi čelit, ani ji začít úspěšně řešit.

V souvislosti s migrační krizí se i česká politická scéna začala polarizovat. Atmosféra posledních dní alespoň z hlediska médií působí tak, že každý v této zemi nenávidí Zemana, a to včetně premiéra Sobotky, který ho obvinil z šíření nenávisti. Zeman prý rozděluje národ, spolčuje se s extremisty. Je tomu opravdu tak? A bude takové názorové rozdělení ve společnosti gradovat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lukáš Petřík

Zajímalo by mě, jaký je zájem o kandidaturu za SOCDEM?

Hledal jsem totiž kandidáty, ale žádné jsem ani na vašich stránkách nenašel. Nebo jich snad máte tolik, že nevíte koho vybrat? To dost pochybuji, když od vás dost politiků přešlo jinam, což teda já neschvaluju a takové politiky nevolím

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…