Nevidí si do pusy! Šéf seniorů setřel političku za její slova o penzistech

17.05.2013 9:36

Udiveně kroutí hlavou předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes nad myšlenkou, že by zajištění důchodců ve stáří na sebe měla vzít rodina a stát by pomáhal teprve tehdy, kdyby nemohla. Takové úvahy totiž vůbec neberou v potaz skutečnost, že lidé v produktivním věku odvádějí část ze svého platu do penzijního systému a svým způsobem si tak důchod předplácejí.

Nevidí si do pusy! Šéf seniorů setřel političku za její slova o penzistech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes
reklama

Ne zcela poctivě se nynější vládní garnitura chová ke spoluobčanům, kteří dosáhli důchodového věku a odešli na zasloužený odpočinek. Ve své honbě za snižováním schodku státního rozpočtu si Nečasův kabinet vybral za obětního beránka právě tuto skupinu. Počínaje lednem letošního roku mají růst důchody v příštích třech letech jen o třetinu inflace a o třetinu růstu reálné mzdy. Nižší valorizaci prosadila vládní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM.

Ale zřejmě nejen členové těchto stran z nejvyšších pater politiky vnímají starší občany především jako příjemce starobních důchodů. Vyplynulo to z nedávného rozhovoru středočeské předsedkyně hnutí Starostové a nezávislí a někdejší starostky Chýně Věry Kovářové pro ParlamentníListy.cz. „Vidím to tak, že důchodci si trošku zvykli, že se o ně má postarat stát. Mělo by dojít ke změně a vypomoci má rodina. Teprve když nemůže, tak má zasáhnout stát,“ uvedla šéfka středočeských Starostů.

Po čtyřech desítkách let práce by lidé v penzi měli žít důstojně

„Paní předsedkyně toho moc neví a nevidí si ani do pusy. Senioři odvedli této společnosti čtyřicet a více roků práce. Vytvořili tady obrovské hodnoty a výše jejich penzí by měla být dostatečná k tomu, aby obdobně jako v okolních státech mohli žít a dožít důstojně. Logicky když jsem 42,5 roku platil a odváděl do penzijního systému, tak to chci zpátky,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz předseda Rady seniorů ČR Zdeněk Pernes, že se při výplatě důchodů nejedná od státu o žádný akt milosrdenství.

Přitom ho nejvíce trápí vysoké náklady na bydlení, kvůli nimž pak mají senioři vůbec problém z penze vyžít. „To, že obce naprosto zanedbaly bytový fond pro seniory a nemají dostatek malometrážních sociálních bytů, není problém seniorů, ale obcí, které dostaly byty od státu zadarmo. Většinou je rozprodaly a neponechaly si žádnou disponibilní rezervu malých bytů, aby v něm mohli senioři za dostupné nájemné dožít. To se bude muset samozřejmě řešit a bude se muset změnit zákon, aby obce dostaly zákonnou povinnost se o své lidi postarat,“ tvrdí Zdeněk Pernes.

Všichni nejsou majetní podnikatelé, aby mohli pomáhat rodičům

Přitom ale nezpochybňuje, že by se na zajištění důstojného života ve stáří mohla podle svých možností podílet i seniorova rodina. „Ale pokud se dívám okolo sebe, tak ne všichni jsou majetní podnikatelé a miliardáři. Třeba moje rodina, jsou to slušní lidé, mají svoje děti a nedovedu si představit, že by byli schopni financovat třeba moje bydlení,“ považuje šéf rady seniorů za naprosto zcestný názor svalovat břímě na rodinu, když si člověk většinu života na penzi přispíval.

Zákon o rodině zavazuje rodiče, aby se starali o své děti, ale také zavazuje dospělé děti, které jsou schopny se samy živit, že jsou povinny zajistit svým rodičům slušnou výživu, jestliže toho potřebují. „Ale je to podobně neurčitě formulované jako povinnost obcí zabezpečit sociální bydlení seniorům. V zákonu o obcích se také říká, že obce mají vytvářet podmínky pro zabezpečení bydlení seniorů. Jenomže se to povětšinou neděje, takže je potřeba zpřísnit zákon,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Pernes.

Mezigenerační solidarita se dostala do dodatku koaliční smlouvy

Abychom ale nynější koalici nekřivdili, jeden krok ke zlepšení situace důchodců dokonce zanesla do dodatku ke koaliční smlouvě. Prosadily ho tam Věci veřejné a šlo o zavedení principu mezigenerační solidarity. Podle něj by každý pracující mohl odvést ve prospěch svých rodičů v důchodovém věku jedno procento ze svého povinného důchodového pojištění, tedy z hrubého příjmu, aniž by si tím jakkoli omezil výši svého čistého příjmu, případně výši budoucí penze.

Pikantní na této tehdy nejatraktivnější části důchodové reformy bylo to, že v ní TOP 09 dokonce původně počítala se dvěma procenty. „Rodiče, kteří vychovají několik vzdělaných a pracovitých dětí, nebudou muset tolik spořit na důstojný důchod. Investice do dobré výchovy potomků se jim totiž vrátí tím, že v seniorském věku dostanou peníze navíc přímo z odvodů jejich dětí. Kdo přivede na svět pět líných pobíračů sociálních dávek, nedostane nic navíc,“ krásně to vysvětloval v roce 2010 první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Bylo to výhodné pro děti i rodiče, jen ne státní kasu

Nakonec z toho sešlo. Nebylo divu, protože to mělo být výhodné pro děti i rodiče, ale ne pro státní pokladnu. „Bylo by to přilepšení, protože jinak lidé nemají příliš prostor pomáhat svým rodičům. Ale Věci veřejné už nejsou schopny nic prosadit, takže je zbytečné o tom uvažovat,“ nečeká předseda Rady seniorů Zdeněk Pernes, že by si tento nápad vzala ještě některá z politických stran za svůj.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

18:38 A nevěsty budou bez závoje? Ve Sněmovně to vřelo, když Okamura vytáhl zákaz zahalování

Mezi poslanci se ve Sněmovně strhla hádka o návrh zákona o zákazu zahalování, který předložila SPD. …