Novela občanského soudního řádu uvádí, že dlužníci budou před podáním žaloby dostávat povinně výzvu, aby dluh dobrovolně zaplatili. Exekuce se budou v některých případech spojovat do jedné, čímž se dlužníkům sníží náklady. Neoprávněně zabavenou věc budou muset exekutoři po dohodě s majitelem vracet na místo, odkud ji vzali.
Senátoři navrhli začlenit do předlohy takzvanou teritorialitu exekučních úřadů, povinné právní zastupování nezletilých nebo snížení limitu pro výpočet nákladů na exekuční řízení. Právě s návrhy senátorů dnes poslanci ale souhlas nevyslovili. Zpřísnění podmínek pro činnost exekutorů by mělo platit ve sněmovním znění.
Předloha míří k podpisu prezidentovi Václavu Klausovi.
Senátní verzi představil v dolní komoře senátor Jiří Dienstbier (ČSSD). Kritizoval především to, jak se z exekutorské práce stává pomalu a jistě byznys, kdy se dluhy přeprodávají třeba i třikrát najednou. „Tento byznys pak dosahuje řádu miliard korun a dlužník ty obrovské náklady musí zaplatit třeba i třikrát při přeprodávce jinému exekutorskému subjektu,“ zmínil Dienstbier. Proto kromě jiného trval na tom, aby se nepřiznávaly náhrady za právní služby u bagatelních pohledávek. Soutěž exekutorů o to, kolik případů získají, také pokládá za zvrhlost.
Že se z malé a titěrné pohledávky mnohdy dá udělat velká, pak kritizoval i národní socialista Jiří Paroubek. „Soudní exekutor je na prvním místě podnikatel a pak teprve zástupce státu,“ poznamenal Paroubek s tím, že na druhou stranu souhlasí s principem svobodné volby exekutora.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb