Okamura a Tachecí, spor o řešení cikánské otázky: Toto může znít u soudu

03.02.2012 9:01 | Zprávy

Jsou to slovíčka, ale důležitá. Podnikatel Tomio Okamura a novinářka Barbora Tachecí se zřejmě potkají v soudní síni. Jak to začalo? Okamura napsal na blog, že neví, v čem je extrémní názor, že Romové by se v rámci vystěhovalectví měli přestěhovat do země svých prapředků. A v čem je problém? Tachecí v rozhovoru s šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem podnikatelova slova vyložila tak, že „pan Okamura by doporučoval Romům, aby jim byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady v uvozovkách neobtěžovali“. Svou pravdu si u soudu obě strany mohou dokazovat i dalšími výstřižky a citáty.

Okamura a Tachecí, spor o řešení cikánské otázky: Toto může znít u soudu
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

Hrozící soudní spor podnikatele Tomia Okamury a moderátorky Barbory Tachecí má své kořeny v dřívějším Okamurově vyjádření v blogu na iDNES.cz. Podnikatel, jenž zvažuje letošní kandidaturu do Senátu, se v něm 14. února minulého roku vyjádřil, že velká část Romů je pro společnost obrovskou přítěží, a zároveň odmítl, že by na požadavku na repatriaci Romů bylo něco extrémního.

Nejen toto, ale i některá pozdější Okamurova vyjádření na toto téma využila moderátorka v pondělním vysílání pořadu televize Prima family Fakta Barbory Tachecí k tomu, aby k hostovi ve studiu Karlu Schwarzenbergovi pronesla: „Ve spojení s ním (Okamurou) se objevil také termín konečné řešení cikánské otázky … pan Okamura by doporučoval Romům, aby jim byl zpřístupněn zvláštní stát, aby tady v uvozovkách neobtěžovali.“

Rozšafně naladěný Schwargenberg odpověděl, že by bylo hezké, kdyby v tomto směru Okamura našel řešení, ale na světě není volné místo, kam by bylo možné Romy přesídlit.

Nepoužít to prezident, možná by z toho pozdvižení nebylo

Pozdvižení kvůli těmto slovům nastalo až ve chvíli, kdy se na ně v rozhovoru pro středeční Právo odvolával prezident Václav Klaus, jemuž šlo ale o kritiku šéfa diplomacie Schwarzenberga, nikoli Okamury. Ten si pak interpretoval slova moderátorky jako snahu mu škodit. „Na paní Tachecí podávám žalobu na ochranu osobnosti a budu žádat soud, aby zamezil úmyslným pomluvám a lžím paní Tachecí, které velmi zásadně poškozují moji dobrou pověst,“ ozval se Okamura, který si neodpustil ani výrok, že lživému výkladu jeho slov uvěřil i prezident republiky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…