Poprvé zveřejněno. Našli jsme poslance, kteří ve Sněmovně za 130 dnů neřekli na mikrofon ani slovo
16.03.2018 15:04 | Zprávy
Je to zvláštní. Většina poslanců na dotaz, proč mají nízkou účast na hlasování, často mluví o tom, že jejich práce je jinde. Třeba na výborech. Nebo podvýborech. Nebo taky na komisích.
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny byl mimo jiné návrh zákona o celostátním referendu z pera SPD. Pošlou ho poslanci do druhého čtení?
reklama
Typickým příkladem může být pražský poslanec sociální demokracie Petr Dolínek. Ten sedí na magistrátu české metropole jako náměstek, ale také ve Sněmovně. Sedí taktéž ve výborech, podvýborech, komisích, je členem několika meziparlamentních skupin. A co tento muž řekl od vzniku svého mandátu (21. 10. 2017) na plénu mezi svými kolegy z dolní komory Parlamentu? Nic. A kolikrát hlasoval? Procento se zastavilo nad číslicí 66. A to je Dolínek z hlavního města.
Ale Dolínek, o kterém jsme opakovaně psali v souvislosti s europoslancem Pochem, není sám, kdo bere Sněmovnu spíše jako doplněk svých dalších aktivit. Mezi mlčící poslance lze zařadit i jeho partajního kolegu Tomáše Hanzela. O tom se na veřejnosti neví téměř nic. Nikde nevystupuje, ve vyhledávačích je skutečně složité najít jeho postoje. Zřejmě neexistují. Taktéž Hanzel od vzniku mandátu neřekl ani slovo. ParlamentníListy.cz jej přitom v uplynulých čtyřech dnech oslovily hned dvakrát. Chtěli jsme vědět, zdali systém sněmovních IT techniků neudělal chybu. Hanzel neodpověděl. Dotaz byl přitom snadný: „Vážený pane poslanče, můžeme vědět, zdali jste od 21. 10. 2017 vystoupil s jakýmkoli ústním projevem na půdě PSP?"
Ale ani socdem není na poli mlčících poslanců sama. V ANO jsme vybrali hned tři. Dva mediálně známé, jednoho úplně neznámého. Jmenovitě: Aleš Juchelka, hokejista Hnilička a konečně Josef Bělica z Moravskoslezského kraje. Také těm jsme položili výše uvedenou a skutečně triviální otázku. Ani jeden neodpověděl, ačkoli kupříkladu uvedený poslanec Bělica má po ruce hned čtyři asistenty: jsou jimi Ing. Ondřej Baránek, Iveta Kočí Palkovská, Ivan Končický a Mgr. Alexandra Uherková. Je to víc, než kolik měl v uplynulém volební období předseda hnutí Babiš.
Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.