Poslanci odstartovali jednání o mimořádné schůzi, chtějí projednat služební zákon

21.01.2014 10:04

Čeští poslanci se dnes sešli zcela mimořádně, a to kvůli projednání návrhu novely služebního zákona. Norma má odpolitizovat státní správu a v Česku, jako jediné zemi Evropské unie, stále chybí. Na přijetí zákona přitom tlačí i prezident Miloš Zeman. Dokonce s normou spojil jmenování Sobotkovy vlády.

Poslanci odstartovali jednání o mimořádné schůzi, chtějí projednat služební zákon
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovnně

Poslanci budoucí vládní koalice se ale shodli, že podmínku prezidenta Zemana splní a že návrh novely služebního zákona, který do sněmovny předložila ČSSD, nechají projít urychleně prvním čtením. Až poté normu chtějí přepracovat, kvůli čemuž prý prodlouží lhůtu na projednání ve výborech.

Pro dnešní jednací den se omluvilo 14 poslanců, a to zejména ze zdravotních důvodů. Z členů kabinetu v demisi se omluvil Jiří Rusnok, a to z pracovních důvodů, ze stejného důvodu pak podali své omluvenky také ministři František Koníček, František Lukl a Miroslav Toman.

Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.

„Dohodli jsme se na procesu schvalování, tedy že bychom chtěli dát zákonu během schvalování ve sněmovně delší lhůtu. To znamená, že mezi prvním a druhým čtením by mělo být 90 dnů,“ popsala taktiku koalice pro Český rozhlas místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová.

„Musí dojít ke komplexní revizi a k eventuálně komplexnímu pozměňovacímu koaličnímu návrhu, to je evidentní. Takže v tom nevidím nic špatného. Je pravdou, že tak, jak byl tento návrh podán sociální demokracií, tak s tím my nesouhlasíme,“ vysvětlil rozhlasu předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

S normou pak nesouhlasí strany bývalé vlády Petra Nečase, zejména TOP 09. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek dokonce nazval normu „Lex Babiš“. „Je to cynické opovrhování právním řádem a TOP 09 se k něčemu takovému nepřipojí,“ zavrhnul normu Kalousek. Podle něj rozhodně pro normu „topkaři“ ruce nezvednou.

Komunisté normu blokovat nebudou

KSČM pak na úterním brífinku zmínila, že normu nebude dnes při prvním čtení blokovat, přesto k ní má strana výhrady.

„Státní služba se musí odpolitizovat, ale my tuto normu vidíme jako účelovou. Není řádně vypracovaná analýza dopadů zákona a návrh zákona neprošel připomínkovým řízením,“ připomněl na brífinku poslanec KSČM Jan Klán a zdůraznil, že norma je především na program dnešní mimořádné schůze předložená proto, aby se „ulehčil“ vstup do vlády budoucímu ministrovi financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi.

Klán také zmínil, že bude k normě předložena celá řada pozměnovacích návrhů a proto může dojít k legislativnímu chaosu, a navíc budou mít poslanci na stole nakonec dva totožné zákony o státní službě; Rusnokův kabinet totiž poslal do sněmovny svůj vlastní návrh služebního zákona. K upravené verzi zákona z roku 2003, kterou předložila ČSSD, má totiž kabinet výhrady. Některé pasáže jsou podle Rusnokovy vlády na hraně ústavnosti.

KSČM ovšem podle Klána nebude blokovat normu dnes v prvním čtení. „Ale naše závěrečné hlasování se bude odvíjet od přijatých pozměňovacích návrhů,“ dodal Klán.

Sklenák: O problému víme

Že Rusnokův kabinet poslal do sněmovny svůj vlastní návrh služebního zákona, potvrdil šéf sněmovního klubu ČSSD Roman Sklenák.

„Předpokládám, že v průběhu projednávání poslaneckého návrhu přijde na pořad schůze sněmovny i vládní návrh a že se nevyhneme tomu, abychom oba tisky projednávali. Když ne společně, tak paralelně. Určitě nenecháme vládní návrh ležet,“ zmínil ale k problému Sklenák.

Také místopředsedkyně hnutí ANO Věra Jourová ubezpečila, že se koaliční poslanci výhradami vlády zabývat budou.

„Bereme velmi vážně výhrady vlády a zabýváme se jimi i dalšími náměty v rámci expertní skupiny, která pracuje na komplexním pozměňovacím návrhu. Ten by měl být prezentován ve druhém čtení. Předpokládám, že zákon bude upraven tak, aby tyto výtky byly nakonec liché,“ podotkla Jourová.

Podle předsedy hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamury je zřejmé, že je třeba měsíce pracovat na služebním zákonu, jde tedy o účelovou záležitost, přesto prý poslanci Úsvitu pro normu dnes hlasovat budou.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Na programu mimořádné schůze svolané na podnět koaličních poslanců jsou i další normy v úvodním kole projednávání. Jde o předlohy označované za protikorupční, jejichž schválení požaduje iniciativa Rekonstrukce státu, dále o novelu jednacího řadu, o registru smluv a o novelu zákona o NKÚ. Poslanci ale napřed, než normy budou projednávat, musí schválit program mimořádné schůze.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…