Poslanec VV varuje vlastní vyjednávače: Jestli couvnete, končím

10.04.2012 16:29

O vládě rozhodne hazardní lobby, tvrdí v poslanec Věcí veřejných Josef Novotný. Pokud prý Véčka ze svých jasných postojů ke zdanění zisku loterijních společností couvnou, nemůže s jeho hlasem vládní koalice napříště počítat, řekl ParlamentnímListům.cz.

Poslanec VV varuje vlastní vyjednávače: Jestli couvnete, končím
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Radek John a Karolína Peake
reklama

Svou domněnku, že vláda Mirka Topolánka padla na jaře 2009 kvůli tomu, že se její členové ze Strany zelených pokusili zdanit hazard, zopakoval Josef Novotný i tentokrát. S odkazem na současnou vládní krizi. I v ní podle poslance, který se v rámci své politické kariéry na souboj s údajnou hazardní lobby plně zaměřil, půjde o to, zda vláda premiéra Petra Nečase jeden ze svých programových bodů, tedy zdanění hazardu, z programu odepíše či nikoliv.

"Řekl bych, že v úterý se nedozvíme vůbec nic o tom, zda koalice půjde dál nebo ne. Ty důležité věci - takzvaně pod čarou - vyjdou najevo v pátek," řekl ParlamentnímListům.cz poslanec. Za vládní krizí údajně stojí mimořádné rozezlení provozovatelů hazardu na Věci veřejné. Ti si prý dokážou účinně zajistit, aby se v případě potřeby konaly předčasné volby. "Nastanou, pokud Věci veřejné neustoupí ze svého záměru řádným způsobem zdanit hazard a zároveň v zájmu zajištění dodatečných příjmů státního rozpočtu zdanit i výhry, na to si klidně vsaďte," tvrdí Novotný.

Ustupte ze zdanění výher v hazardu a končím, varuje poslanec kolegy

A vyjednavačům strany, za kterou byl zvolen do sněmovny, vysílá jasný vzkaz. Pokud by ze zdanění hazardu i výher z něj jakkoliv ustoupili, nemohou s ním dále počítat jako s poslancem, na jehož hlas se může koalice spolehnout. "V tu chvíli s VV končím, úplně," deklaruje svůj nekompromisní postoj Novotný.

Současný model zdanění, schválený v prosinci 2011, předpokládá, že loterijní společnosti budou odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami. Čtyři pětiny této částky v případě výherních automatů a 30 procent z ostatních typů her dostanou obce, zbytek připadne státu, který by měl tyto peníze využít na podporu sportu či kulturních aktivit.

Porodné i vyšší zdanění hazardu jsou nepřekročitelné podmínky, tvrdí Skokan

Podle serveru Novinky.cz podmiňují VV svou účast v kabinetu především zachováním porodného. Dostupné informace z jednání také hovoří o shodě koalice na vyšším zdanění lidí s příjmem nad 100 tisíc korun a zrušení stropů na zdravotní a sociální pojištění, což je také dlouhodobě znějící požadavek sněmovní levice.

Oslovení poslanci VV na Novotného tvrzení vesměs reagovat nechtěli. Podle poslance Petra Skokana ústup VV ve věci zdanění hazardu, či zachování porodného nepřichází v úvahu. "Obě věci mají v programu Věcí veřejných svou váhu a jsou klíčové pro zachování sociálního smíru," uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec. Reakce dalších členů strany naše redakce zjišťuje.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Marian Kučera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

22:22 Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

Poslanci dnes zamítli zpřísnění podmínek ve vládním návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Se…