Pospíšil včera čelil žihadlům z ODS. Teď připomíná exkolegům zásadní věci

20.02.2014 7:37

Výroky bývalých stranických kolegů z ODS exministra spravedlnosti a poslance Jiřího Pospíšila k jeho kandidatuře do Evropského parlamentu za TOP 09 jen utvrzují v názoru, že udělal dobře, když ze strany odešel. „Nechci komentovat výroky bývalých kolegů, respektuji jejich názor. Lidsky mne jejich postoj mrzí, ale jen mi to potvrzuje, že můj odchod z ODS byl správný,“ řekl ParlamentnímListům.cz populární politik.

Pospíšil včera čelil žihadlům z ODS. Teď připomíná exkolegům zásadní věci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil na 24. sjezdu ODS
reklama

Anketa

Jakého výsledku dosáhne ODS ve volbách do Evropského parlamentu?

85%
9%
3%
2%
1%
hlasovalo: 12105 lidí

Politici ODS, která ztrácí voličskou podporu každým dnem, se nemohou smířit s tím, že bývalý člen nejvyššího vedení strany bude v květnu kandidovat v evropských volbách za TOP 09. Vedení TOP 09 totiž navrhlo, aby Jiří Pospíšil byl jako nezávislý nestraník dvojkou jejich kandidátky za jedničkou – bývalým viceguvernérem České národní banky, ekonomem Luďkem Niedermayerem. Kandidaturu musí ještě potvrdit celostátní výbor TOP 09.

Exministr spravedlnosti se chce v EP věnovat právu a justici

Především europoslanci za ODS, z nichž většina hodlá znovu kandidovat, kritizují, že nabídku TOP 09 Pospíšil přijal. Šéf europoslanců ODS a první místopředseda strany Jan Zahradil řekl ParlamentnímListům.cz, že Pospíšil byl ještě před pár měsíci jako místopředseda ODS proti zavedení eura, teď prý tedy bude pro. Ale změnu postoje bývalý exministr spravedlnosti naprosto odmítá.

„Kdybych byl zvolen, chci se věnovat justičním tématům, otázkám trestní spolupráce mezi jednotlivými členskými státy - a na tato témata měly obě pravicové strany – ODS i TOP 09 – stejný názor. Když jsem v době našeho předsednictví v Evropské unii předsedal radě ministrů justice, spolupracoval jsem s náměstkem Markem Ženíškem, který je místopředsedou TOP 09, naše názory na odborná témata byly stejné,“ vysvětlil Pospíšil, na co se chce v Evropském parlamentu případně zaměřit. Než se rozhodl kandidaturu TOP 09 přijmout, znovu své rozhodnutí konzultoval s místopředsedou strany Markem Ženíškem. „Opravdu jsem se shodli, že máme stejné názory, pokud jde o justici a právo,“ dodal.

Fotogalerie: - 24. kongres ODS

Miroslava Němcová na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Marek Benda na 24. kongresu ODS
24.kongres ODS v Olomouci
Petr Fiala a Zbyněk Stanjura na 24, kongresu ODS
Jiří Pospíšil na 24. sjezdu ODS

Na ekonomiku a euro je na kandidátce Luděk Niedermayer

Pospíšil připouští, že má jiný názor na přijetí eura než TOP 09. „Domnívám se, že k tomu je potřeba uspořádat referendum a v tom se zřejmě budu lišit od názoru TOP 09. Ale v těchto věcech se profilovat nechci. Na ekonomické otázky má strana pana Niedermayera, předpokládám, že má stejný názor jako TOP 09,“ vysvětlil Jiří Pospíšil, že rozdílný názor v této věci nepřekáží ani jemu, ani vedení TOP 09.

Padají i absurdní obvinění

Ale na hlavu bývalého politika ODS padají i absurdní nařčení. Například poslankyně Jana Černochová prohlásila, že rozhodnutí Pospíšila není pro ni žádným velkým překvapením, protože se prý o tom, že mu TOP 09 nabídne místo na kandidátce, mluví minimálně od listopadu 2013. To bývalý místopředseda strany naprosto odmítá. „To je úplně absurdní, po skončení kongresu jsem předsedovi ODS Petru Fialovi jasně napsal, a on to také v médiích potvrdil, že si beru týden na rozmyšlenou, co budu dál dělat, jestli ve straně zůstanu nebo odejdu. To byla bezprostřední reakce po kongresu. Až když jsem se rozhodl vystoupit z ODS, dostal jsem nabídku z TOP 09,“ ujistil Jiří Pospíšil, že dopředu s nikým nikdy nevyjednával.

Neslušné výroky spolustraníků Jiřího Pospíšila lidsky zklamaly

Taková obvinění jsou nelogická a směšná, protože to byli právě členové ODS, kteří jednomu z nejpopulárnějších politiků strany, jenž získal ve volbách po Miroslavě Němcové nejvyšší podporu voličů, dali na kongresu při volbách do vedení strany v kuloárech jasně najevo, že už ho vlastně strana nepotřebuje. Nedůvěru spolustraníků nesl Jiří Pospíšil velmi těžko a hned po kongresu se začal rozmýšlet, jestli ve straně zůstane, nebo odejde. A už tehdy na jeho hlavu začaly padat někdy až vulgární urážky. Sám Pospíšil v médiích přiznal, že jej tyto útoky členů ODS lidsky zklamaly.

„Byly to výroky kolem kongresu ODS, například na ParlamentníchListech.cz. Myslím si, že ve čtyřiceti letech nemusím číst tak neslušné výroky od některých celkem významných členů ODS,“ uvedl v televizní Partii. Kromě toho však prý existoval i ideový rozpor v pohledu na některé otázky, například na fungování státního zastupitelství. Někteří straničtí kolegové ho totiž vinili ze zodpovědnosti za chování státních zástupců, které vyústilo v pád Nečasovy vlády, protože Pospíšil v čele resortu spravedlnosti jmenoval nejvyšším státním zástupcem Pavla Zemana.

Úspěch v eurovolbách by svému bývalému členovi měla ODS přát

Po odchodu ze strany občanští demokraté Jiřího Pospíšila vyzývali, aby složil poslanecký mandát. On to odmítl, protože by tak prý zklamal plzeňské voliče, kteří ho podpořili. Pokud bude v květnu zvolen do Evropského parlamentu za TOP 09, jeho místo v Poslanecké sněmovně zasedne na zbytek volebního období, tedy víc než tři roky, náhradník z ODS, protože oba mandáty by Pospíšil nemohl vykonávat současně. Občanští demokraté by mu tedy úspěch ve volbách měli ve vlastním zájmu přát.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

22:22 Sněmovna odmítla zpřísnit firmám podmínky pro zisk dotací

Poslanci dnes zamítli zpřísnění podmínek ve vládním návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů. Se…