Protikorupčníci mají radost. Sněmovnou prošel Centrální registr smluv

18.09.2015 13:30 | Zprávy

Poslanci schválili zavedení Centrálního registru smluv. Stát, kraje, větší obce a další státní organizace tak budou muset zveřejňovat smlouvy v centrálním registru, který povede ministerstvo vnitra. Možnost veřejné kontroly smluv má zejména bránit korupci.

Protikorupčníci mají radost. Sněmovnou prošel Centrální registr smluv
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdninové jednání poslanecké sněmovny. Odpoledne přijdou na řadu interpelace na premiéra

V centrálním registru budou muset zveřejňovat od poloviny příštího roku smlouvy stát, kraje, větší obce a další instituce. Po roce bude platit, že nezveřejněná dohoda není účinná. Trvalou výjimku z povinného uveřejňování smluv dostanou podle předlohy malé obce a firmy, v nichž mají většinový podíl. Pod normu, jež míří k posouzení do Senátu, budou spadat smlouvy s plněním nad 50 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty. O normě, která má přispět v boji s korupcí, se v dolní komoře vedla mnohaměsíční debata. Předkladatelé ji podali do Sněmovny už předloni v prosinci.

Pro předlohu hlasovalo 116 ze 157 přítomných poslanců ze všech stran kromě KSČM. Proti bylo šest komunistických poslanců a občanský demokrat Jan Zahradník.

Zákon se nebude vztahovat na společnosti s většinovým podílem státu, krajů nebo obcí, jejichž akcie se obchodují na burze. Konkrétně jde o energetický gigant ČEZ. Povinnost zveřejňování podle tohoto zákona nebudou mít na návrh Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) zdravotní pojišťovny v případě smluv se zdravotnickými zařízeními. Zveřejňování těchto dohod už upravila takzvaná transparenční novela o veřejném zdravotním pojištění.

Se svým návrhem dnes uspěl i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Měl požadavek na to vyjmout z působnosti zákona šest institucí s takzvanými chráněnými rozpočtovými kapitolami, o nichž kvůli nezávislosti nerozhoduje vláda, ale sněmovní rozpočtový výbor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…