Rath předvedl hotovou citovou ejakulaci, říká mediální analytik

05.06.2012 16:53

David Rath ve sněmovně opět předvedl své rétorické umění. Obvinil vládu i policii z toho, že procesem s ním pouze chtěli odstavit nepohodlného kritika. Poděkoval voličům, kteří mu zachovali přízeň, poděkoval i svým blízkým a zvláště pak svým dvěma malým synům. Mediální analytik Karel Hvížďala však jeho projev charakterizoval jako citovou ejakulaci.

Rath předvedl hotovou citovou ejakulaci, říká mediální analytik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala
reklama

Po třech týdnech za mřížemi vazební věznice a přesně měsíc po svém posledním sněmovním vystoupení dostal v úterý obviněný poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath možnost přednést před poslanci ve sněmovně a zřejmě i veřejností svůj projev.

Celý projev Davida Ratha čtěte ZDE

Chtěl jím přesvědčit Poslaneckou sněmovnu k tomu, aby rozhodla o jeho nevydání k trestnímu stíhání.  Jak mimo jiné ve svém projevu řekl, bude na poslancích, zda přikryjí a de facto posvětí bezpráví, jež se v jeho případu stalo. Přesto zdůraznil, že se do sněmovny nepřijel obhajovat. Jeho projev byl velmi emotivní.

Podařilo se mu veřejnost i politiky přesvědčit, či nikoli? Jak působil z pohledu médií? Přesvědčil je? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly mediálního analytika Karla Hvížďaly.Hrál na city

„Jeho vystoupení bylo nepřesvědčivé, hrál na city. Skoro by se dalo říci, že šlo doslova, promiňte, o citovou ejakulaci, která mohla zapůsobit hlavně na prostší lidi, kteří nejsou schopni abstraktně uvažovat v daleko širších souvislostech a dopadech, jež jednání takto vysoce postaveného politika může mít,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hvížďala.

Připomněl v této souvislosti, že je nutné nevěřit slovům Ratha o tom, že vše je politický proces, ale popřemýšlet o tom, že tento politik zneužil svého politického řemesla ve své celé podstatě.

„Když obyčejný člověk spáchá zločin, není to tak závažné, jako když jde o vysoce postaveného politika ve své funkci. Ohrožuje tím totiž fungování demokratického systému, ničí to výkon řízení státu. Smutné je, že si to Rath evidentně nechce uvědomit. A to, že řekl lživou a očekávatelnou, lacinou  větu o tom, že ty peníze nebyly úplatek, ale prostředky na kampaň, to už také o mnohém vypovídá. Velmi mě však zarazilo jedno: To, že ze sněmovny po projevu Davida Ratha byl slyšet potlesk. To znamená, že se někteří politici bojí toho, aby příště nestáli také na jeho místě, nebo mu opravdu vyjadřují podporu za to, co provedl?“ zakončil dotazem svůj komentář vystoupení Davida Ratha ve sněmovně pro ParlamentníListy.cz Hvížďala.

Dvořáková avízovala: Bude mě zajímat, zda se poslanci zachovají profesionálně

Do studia České televize si na hodnocení pozvali hned několik pozorovatelů – novináře, politologa, ale například i právníka.

Politoložka VŠE Vladimíra Dvořáková ještě před projevem Davida Ratha v Poslanecké sněmovně přitom upozornila, čemu ona sama bude věnovat největší pozornost.

„Bude mne především zajímat, zda Poslanecká sněmovna dokáže zvládnout svou funkci. Tedy zda se zachová profesionálně. Samozřejmě se dá očekávat, že se Rath pokusí předložit určitou konspirativní teorii, která by vysvětlila jeho zatčení.“Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát se pustil do předsedy KSČM: Jste reklamní maskot Omnipolu. Fotíte se v jejich roušce

21:20 Pirát se pustil do předsedy KSČM: Jste reklamní maskot Omnipolu. Fotíte se v jejich roušce

Velké vášně dnes ve Sněmovně vyvolala interpelace předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Ten se tázal minist…