Podle poslance selhala represivní i preventivní opatření. „Pokud mám být konkrétní, tak je to převážně odpovědnost celní správy, protože po zrušení kontrol na hranicích a vstupu do Schengenského systému máme přes 6300 celníků, kteří kontrolu zanedbali. Máme tady mnoho tržnic, kde bují černý trh s alkoholem a cigaretami a tento stav trvá již několik let. Vesele se vyrábí falešné etikety a kolky. Otravy metyalkoholem, který tito výrobci přimíchali do alkoholu patrně omylem, je důsledkem toho, že opatření byla nedostatečná,“ řekl Florián ParlamentnímListům.cz.
Selhání celní správy a Ministerstva financí
Podle něho je nezbytné opatření v potírání černého trhu zlepšit a zefektivnit. Všichni totiž zmobilizovali svoje síly až v okamžiku, kdy se začaly objevovat desítky mrtvých. „Taková aktivita jako nyní by měla být po celý rok, a nejenom když se stane nějaký průšvih a umírají lidé. Je na zvážení, zda by se neměl odvolat ředitel celní správy, která spadá do pravomoci Ministerstva financí."
Podle Floriána nejde pouze o oběti na životech, ale také o daňové úniky. Peníze nevybrané z daní pak chybí státu a ministr financí navrhuje zvyšování daní těm, kteří podnikají poctivě a daně platí.
„My se přeme o to, zda se při zvyšování daní sníží výběr, či ne, a na druhé straně podle našich předběžných propočtů může na těch únicích na alkoholu a tabáku a dalších komoditách černého trhu stát přijít o třicet až čtyřicet miliard korun ročně, což je poměrně velká částka. Na to by se měl ministr financí zaměřit a tento problém by měl řešit promptně. Je to v gesci Ministerstva financí a to je rezort pana Kalouska,“ dodává Florián.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík