Scéna ve sněmovně: Chybí úplně celá vláda, divil se Vít Bárta

12.02.2013 14:56

Věci veřejné se dnes na začátku schůze poslanců divily, že v sále nesedí nikdo z členů vlády. Řídící schůze Miroslava Němcová (ODS) ale překvapivě na výtku poslance Víta Bárty podotkla: „Je tu ministr dopravy, pane poslanče.“ Ten ale ve své lavici určené pro člena vlády v tu chvíli nebyl. Seděl snad někde pod lavicí? To již Němcová nevysvětlila.

Scéna ve sněmovně: Chybí úplně celá vláda, divil se Vít Bárta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rčením pátek je malá sobota se řídí zřejmě i poslanci. Konec zasedání sněmovny je před druhou hodinou odpolední
reklama

Copak dnes do Poslanecké sněmovny nepřišel nikdo z členů vlády? To zřejmě proběhlo hlavou poslanci Věcí veřejných Vítu Bártovi, jenž se jako první přihlásil do úterní debaty k programu schůze poslanců.

„Nechci prudit, ale nevidím žádného přítomného člena vlády, tak nevím, jestli můžu vůbec hovořit,“ zmínil dnes za sněmovním pultíkem Bárta. Jenže se mu od předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové dostalo rychlého ubezpečení: „Pan ministr dopravy je tady s námi, takže prosím, hovořte směle."

Šéf resortu dopravy Zbyněk Stanjura (ODS) ale přitom neseděl ve své lavici ani dvacet minut od zahájení schůze. Matně k vidění v lavicích určených pro vládu byla jen ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09).

Němcová totiž omluvila ihned na začátku schůze nejen premiéra Petra Nečase (ODS), ale i ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), ministra životního prostředí Tomáše Chalupu (ODS), ministra průmyslu Martina Kubu (ODS), ministra vnitra Jana Kubiceho a také vicepremiérku Karolínu Peake (LIDEM). Vládu by tak měl ve sněmovně alespoň zastupovat ministr zahraničí a první vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09). Ten ale také v dolní komoře i hodinu po zahájení schůze chyběl.

Němcová k omluvám ještě později dodala, že se od 15.00 hodin omlouvá z jednání i ministr bez porfeje - předseda Legislativní rady vlády Petr Mlsna.

Je tady kvůli tomu milion exekucí

Bárta žádal poslance, aby mu do programu odhlasovali jako zvláštní bod řešení výherních videoterminálů, což je bod, který je podle něj provázán s obrovským poskytováním spotřebitelských úvěrů.

„Kvůli nesplácení půjček je tady jeden milion exekucí, na což opakovaně upozorňujeme, neboť vláda vyrábí z poctivých občanů pasivní příjemce dávek a ovce," připomněl kromě jiného Bárta.

„Česká republika je někdy nazývána Las Vegas, neboť povolení počtu kasin je tady vyšší, než jinde v EU. Největším hazardem je to, že hrací automaty jsou rozděleny do VHP, které jsou přísně redukovány obcemi a od roku 2003 lobbingem pana Hušáka a Sazky jsou tady videoterminály, na které jen ale dosáhne razítko ministerstva financí, nikoliv ale regulace obcí,“ připomněl také Bárta.

„Žádám zařazení nového bodu a to, ať ministr financí vysvětlí, proč není snížená výhra a ani prohra na videoterminálech, když o tom vláda jednala, ale revokovala pak vlastní usnesení," podotknul také Bárta.

Babák byl rád, že je tam alespoň Kalousek...

Jeho kolega z klubu VV Michal Babák později požádal poslance, aby do programu schůze zařadili podobný bod, a to vysvětlení ministra financí k nezákonnému povolování videoterminálů.

„Jsem rád, že tedy právě sedí za mými zády ministr financí,“ podotkl přitom Babák, který už ale neviděl, že Miroslav Kalousek se s vrtěním hlavou opětovně zvedl ze své židle a z jednacího sálu sněmovny odešel.

Věci veřejné už na brífinku před schůzí poslanců uvedly, že se rozhodly občanům České republiky názorně ukázat "škodlivost" vlády Petra Nečase. Straníci si totiž nechali vyrobit mobilní aplikaci, prostřednictvím které si může zájemce vyzkoušet, za jak dlouho utratí svou výplatu na hracích automatech. Utrácet se ale může i výplata ministra financí Miroslava Kalouska.

"Stačí zadat, kolik měsíčně vyděláváte a aplikace vám ukáže, jak dlouho bude trvat, než budete plně na mizině. Masochisté si mohou vybrat z klasických automatů VHP a také novějších, mnohem větší výhru slibujících, videoterminálů IVT," píší VV na svých webových stránkách. Tuto novinku pak "véčka" představily i v živém vstupu na ČT24 na svém brífinku.

Fotogalerie: - Kalouskomat

Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...
Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...
Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...
Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...
Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...
Kalouskomat, který instalovala ve sněmovně strana ...

Celá aplikace je doplněná o portrét Miroslava Kalouska, který má na hlavě nasazenou kašpárkovskou čepici. Podle strany vláda podporuje hazard a vůbec proti němu nebojuje, a tak proto se véčkaři rozhodli vzít věci do svých rukou.

Kalousek má na hlavě kašpárkovskou čepici

Kromě aplikace, která se dá stáhnout do chytrého telefonu i tabletu, nabízí Věci veřejné na webové stránce i výčet toho, co se vám stane, pokud hazardu propadnete.

„Každý hráč negativně ovlivní až 15 členů své rodiny. Celková škoda pro českou společnost se dá odhadovat až na 30 miliard ročně," uvádějí Věci veřejné, jejichž představitelé měli na klopách při představení na ČT 24 i jakési placky s Kalouskem v kašpárkovské čepici.

Žádný z návrhů poslanců VV na doplnění programu schůze ale později sněmovna neodhlasovala.

Kalouskomat přitáhli do sněmovny

Poslanci VV navíc upravili jeden z hracích automatů, který nazvaly "Kalouskomat" a ve fyzické podobě jej umístili přímo do sněmovny. Místo melounů, třešinek, citronků či žolíků jsou na něm ovšem zobrazení politici vládních stran, ale i ČSSD a KSČM.

„Kalouskomat je umístěn v tiskovém sněmovním středisku,“ řekl pak ParlamentnímListům.cz komunistický poslanec Miroslav Opálka. Ten snad na fotkách Kalouskomatu podle všeho není, ale naopak místopředseda KSČM Jiří Dolejš tam vyobrazen je. Na dotaz, co si o nápadu VV ale Dolejš myslí, „rudý“ poslanec ParlamentnímListům.cz neodvětil.

Resort se brání

Ministerstvo financí si ale nemyslí, že by svým postupem porušovalo zákon.

„Důrazně se ohrazujeme proti lžím, že by ministerstvo financí podporovalo hazard, či v této oblasti zůstávalo nečinné. Jen za uplynulý rok se podařilo snížit počet videoterminálů téměř o třetinu, zrušeno bylo asi dvacet tisíc povolení," sdělil pro ParlamentníListy.cz a pro Českou televizi mluvčí ministerstva Ondřej Jakob s tím, že resort financí v současné době vede stovky správních řízení, jejichž předmětem je posouzení, zda jsou vydaná povolení k provozu videoloterijních terminálů v souladu s vyhláškami obcí.

Věci veřejné už zmínily, že hodlají na vládu podat trestní oznámení kvůli porušování loterijního zákona, neboť na videoloterijním terminálu prý lze za hodinu prohrát až čtvrt milionu korun. Podle předsedy VV Radka Johna je loterijní zákon porušován například tím, že na interaktivních videoterminálech povoluje ministerstvo financí sázky i ve výši jeden tisíc korun, zatímco norma umožňuje sázky jen dvě, pět nebo 50 korun. Při sázce 50 korun je prý maximální možná prohra za hodinu 10 tisíc korun, při vsazení tisícikoruny však stoupá až na 252 tisíc korun.

„Aktivní gambler tak za čtyři hodinky hry odchází s dluhem jeden milion korun, a to zcela proti zákonu," uvedl předseda VV.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obchodní cestující Pompeo. Hraběcí rady. Jsme suverénní země, nikdo nám nebude přikazovat s kým jednat, zní ze sněmovny

19:43 Obchodní cestující Pompeo. Hraběcí rady. Jsme suverénní země, nikdo nám nebude přikazovat s kým jednat, zní ze sněmovny

ANKETA „Hraběcí rady ze zahraničí.“ „Premiér vyměkne jako vždy.“ I takové názory zaznamenaly Parlame…