Občanská demokracie má podle červencových čísel podporu pouze 8 procent rozhodnutých voličů. O něco málo lépe je na tom TOP 09, které by svůj hlas odevzdalo 9,2 procenta voličů. Jak ukazuje pohled na červencové nálady, pokud by se volby konaly nyní, zejména část pravicových voličů, kteří dříve podporovali ODS či TOP 09, by zůstala doma.
Volby by ovládla levice v čele s vítěznou ČSSD (27,2 %). Sociální demokraté společně s KSČM (17,5 %) a SPOZ (7 %) by disponovali podle aktuálního průzkumu společnosti SANEP v dolní komoře Parlamentu silou 136 poslaneckých hlasů. To by této hypotetické koalici umožnilo pohodlné prosazování změn zákonů včetně změn Ústavy ČR. Do sněmovny by se pohodlně dostala i KDU-ČSL (7,1 %).
Zatím není čas na úvahy typu, co bude dál…
Trend posledních měsíců jasně ukazuje, že nejbídněji je na tom stále ODS. Co má se sebou udělat? Podle senátora Jaroslava Kubery je problém i v tom, že strana neví, kolik času má na přípravu k volbám. Stále totiž není vůbec jasné, jestli nový kabinet Jiřího Rusnoka povládne až do řádných voleb, nebo zda se nakonec uskuteční volby mimořádné.
„Může to být koncem září nebo také až příští rok v květnu. U nás se ale rozhodně průzkumy velmi přeceňují a výsledky voleb bývají mnohdy velmi odlišné. Nikoli o jedno nebo dvě procenta, ale často řádově,“ je přesvědčen Kubera.
Situace ODS není optimální, to je podle jeho slov evidentní. „Dokud se ale nevyjasní otázky kolem rozpuštění sněmovny, potažmo důvěry nové vládě, nedá se nic seriózního dělat. Všechna pozornost je soustředěna na to, co se stane v nejbližších dnech. Teprve potom bude čas na úvahy, co dělat dál a jak to udělat,“ míní senátor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka