Sněmovna řekla ano návrhu, který zdraží cigarety. Krabička bude dražší o čtyři koruny

30.07.2014 11:34

Poslanci přijali s velkým množstvím pozměňovacích návrhů předlohu, která zvýšením spotřební daně zdraží cigarety. Zvýšením spotřební daně u cigaret chce vláda předejít jejímu pozdějšímu skokovému růstu s ohledem na slabší kurz koruny vůči euru. Pokud normu v této podobě přijme i Senát a novelu podepíše prezident, tak krabička cigaret zdraží o tři až čtyři koruny. Pro normu hlasovalo 120 poslanců, proti bylo 30.

Sněmovna řekla ano návrhu, který zdraží cigarety. Krabička bude dražší o čtyři koruny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cigarety

Za současné ceny by bylo možné cigarety prodávat maximálně čtyři až pět měsíců po přijetí novely.

Poslanci měli na stolech mnoho pozměňovacích návrhů. Mezi nimi například odsouhlasili návrh, který řeší problematiku předzásobení. Doba, po kterou se budou moci obchodníci předzásobit cigaretami za starou cenu, se zkrátí na šest týdnů před datem nabytí platnosti nové daně.

Poslanci se dohadovali o tom, zda by bylo možné zdanit i tabákové listy. Nakonec hlasovali proti tomu. Kvůli tomuto „pozměňováku“ ale přinesl do sněmovny předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura balíček těchto listů s tím, že mu to jeden z jeho voličů donesl do kanceláře. Prý jdou tyto listy na kterékoliv řezačce nařezat na drobný tabák a pak jej zabalit do cigaret. Proto by se měl tento tabák také zdanit. Proti tomu ale protestovali jiní poslanci.„Měl by nám pan poslanec říci, kde byl ten tabák zakoupen, byl by to totiž apel pro celní službu,“ protestoval třeba zpravodaj normy Ladislav Šincl (ČSSD).

Ty listy koupil v síti obchodů

„Já to řeknu mimo jednací síň, kde to on koupil. Je to ale síť, která má 50 obchodů po republice,“ zmínil na to Stanjura. Podle něj je to legální, ale je tady prostor pro daňové úniky.

Především pravicová opozice vytýkala vládě, že její návrh zdraží více dražší cigarety, což by zvýhodnilo dovozce cigaret před domácím výrobcem. Poslanci včetně Milana Urbana (ČSSD) proto navrhovali zvýšit daň jiným způsobem, například snížením pevné části daně a zvýšením její minimální výše vždy o jeden haléř na cigaretu. Žádnou z těchto úprav ale dolní komora s ohledem na odmítavý postoj ministra financí Andreje Babiše (ANO) nepodpořila.

Pro návrh zákona nakonec hlasovalo 120 poslanců, 30 jich bylo proti.

Jak uvedla ČTK, důvodem zvýšení sazby daně je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní Česko sazby stanovené Evropskou unií. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky. Stát by měl ve srovnání s nynější úpravou, platnou od ledna, získat navíc zhruba 2,8 miliardy korun ročně, tedy 0,23 miliardy korun měsíčně. Výpočet ovšem nepočítá s předzásobením.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

20:47 Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

„Určitě je poslat domů. Když Maďaři rozdávali v minulosti občanství lidem v jiných státech, museli s…