Sobotka nechce být premiérem, trvá na předčasných volbách

17.06.2013 16:53

ČSSD odmítá jakékoliv pokusy o obnovení současné koaliční vlády s jiným premiérem. Zároveň se nyní nechce ujmout moci, pokud by ji k tomu vyzval prezident Miloš Zeman, a nadále požaduje předčasné volby. O rozpuštění sněmovny, k němuž jsou potřeba hlasy 120 poslanců, chce po demisi kabinetu jednat i s ODS a TOP 09. Na tiskové konferenci ve Zlíně to dnes řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Sobotka nechce být premiérem, trvá na předčasných volbách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Šéf největší opoziční strany přivítal rezignaci premiéra Petra Nečase (ODS), který odstoupí dnes večer kvůli skandálu okolo své blízké spolupracovnice Jany Nagyové. Demise podle šéfa ČSSD byla jediným možným krokem a měla přijít rychleji. "Pokud by zareagoval vzápětí poté, kdy ho sociální demokracie ve čtvrtek k rezignaci vyzvala, tak se mohly omezit a zmenšit škody pro Českou republiku. Mám na mysli zejména mezinárodní ostudu," uvedl Sobotka.

Odmítáme vládu stále provázenou skandály

Sobotka také zopakoval, že jeho strana vidí jako nejlepší cestu ze současné krize předčasné volby. Není podle něj možné, aby si koaliční strany za Nečase dosadily jiného premiéra a tvářily se, že se nic nestalo. Taková vláda by podle něj měla jen mizivou, nebo dokonce žádnou legitimitu.

"Odmítáme, aby se ODS nyní tvářila, že odchodem Petra Nečase jsou zahlazeny všechny problémy, které se s touto stranou nyní pojí. Byli bychom neradi, kdyby se republika potácela několik měsíců do voleb pod slabou vládou, která bude stále provázena skandály," podotkl Sobotka. Sobotka nechtěl komentovat jména, o kterých se mluví jako o možných nástupcích Nečase z řad ODS, například prvního místopředsedy strany Martina Kuby, Jiřího Pospíšila či Zbyňka Stanjury. "Všechno jsou to lidé, které navrhuje ODS, seděli ve vládě s Petrem Nečasem, souhlasili se způsobem, jak se řešil loňský problém s poslanci Šnajdrem, Tluchořem a Fuksou. Všechno jsou to lidé, kteří jsou dlouhé roky spojeni s politikou ODS. ODS nemá žádný nárok na to, aby dále pokračovala ve vládě bez ohledu na to, koho teď vystrčí dopředu na místo Petra Nečase," řekl Sobotka.

Prezident snad citlivě vnímá dnešní situaci

O rozpuštění sněmovny už sociální demokraté jednali s KSČM a Věcmi veřejnými, od nichž prý mají příslib podpory požadavku. Dnešní demise vlády podle Sobotky otevírá dveře i k jednání s velkými stranami koalice, bez jejichž alespoň částečné podpory není možné sněmovnu rozpustit.

Předseda ČSSD prý také doufá v to, že prezident Zeman bude citlivě vnímat současnou situaci a že si nebude přát prodloužení fungování pravicové vlády. Pokud by se hlava státu rozhodla premiérem jmenovat jeho, nepřijme to. Sociální demokracie totiž podle Sobotky nepůjde do vlády bez demokratického mandátu vzešlého z nových voleb.

Plánované úterní hlasování o nedůvěře vlády je nyní podle Sobotky už bezpředmětné, Sněmovna by podle něj měla pokračovat ve standardním programu. Měly by se projednávat body, nad kterými bude podle šéfa ČSSD alespoň elementární shoda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezidentův ukrajinský granát: Pavel mezi „chcimíry“? Cynický kalkul, soudí jiní

4:45 Prezidentův ukrajinský granát: Pavel mezi „chcimíry“? Cynický kalkul, soudí jiní

Prezident Petr Pavel v rozhovoru pro britskou televizní stanici Sky News podrobněji hodnotil průběh …