Sobotku ve sněmovně interpeloval vlastní poslanec. A došlo na uprchlíky

03.03.2016 16:35 | Zprávy

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes ve Sněmovně přiznal, že až padesát procent migrantů přichází do Evropy z ekonomických důvodů. Sobotka totiž dnes odpoledne odpovídal v rámci písemných interpelací na dotazy poslance ČSSD Antonína Sedi. Toho zajímalo, jak se v Evropě momentálně problém s migranty řeší. Sobotka dnes ve svých odpovědích také zdůraznil, že naléhavost uzavření balkánské migrační trasy roste a to hlavně kvůli problému s obchodem s lidmi.

Sobotku ve sněmovně interpeloval vlastní poslanec. A došlo na uprchlíky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila návrh zákona o EET. Část opozičních poslanců z řad TOP 09 a ODS před hlasováním opustila sál, poslanci KSČM se hlasování zdrželi

Migraci se poslanci věnují v dolní komoře už po několik měsíců, ovšem debata se stále kouskuje. Přitom začala již loni na podzim. Tehdy kupříkladu poslanci odmítli myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie a podpořili opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice Unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.

V letošním roce poslanci o tématu hovořili v lednu a pak také 12. února. K žádnému výsledku se však prozatím nedobrali. Šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola ale při únorové debatě představil návrh usnesení, které lidovci připravili spolu s ČSSD a TOP 09. Vláda by podle něj měla kupříkladu podporovat návrh na zřízení společné evropské pohraniční a pobřežní stráže a zasadit se o zajištění hranic Schengenu. Usnesení prozatím poslanci nepodpořili, ovšem tématu se mají věnovat také na své březnové schůzi.

Právě o Schengenu ale dnes hovořil ve Sněmovně premiér při ústních interpelacích, kdy odpovídal na dotaz poslance Antonína Sedi z ČSSD. "Patnáctého února se konal summit zemí Visegrádské čtyřky, kde byl navržen plán B, pokud by plán A, přijatý Evropskou unií, ztroskotal. Nicméně 17. a 18. února proběhlo jednání Evropské rady, kde se mimo jiné řešila problematika migrace. Chci se proto zeptat, pane předsedo vlády, jaké jsou aktuální závěry této Evropské rady, a jaké jsou hlavní priority v přístupu k řešení migrační krize," tázal se Sobotky Seďa. Zajímalo jej také, jak byl Sobotka úspěšný při prosazování návrhů vzešlých ze summitů V4, či zda rada přijala některé priority dohodnuté právě v rámci Visegrádu.

Sobotka pak ve své odpovědi zdůraznil, že Česká republika chce, aby se dodržovala pravidla na hranicích Schengenu a rozhodně prý nebude akceptovat vytváření nějakých minischengenů.

„V4 dala jasně na vědomí, že žádné minischengeny nechceme a ani nikoho ze Schengenu nebudeme vylučovat,“ řekl Sobotka s tím, že EU by měla v nejbližších dnech hlavně pomoci Řecku s posílením ochrany hranice.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…