Stát nebude dorovnávat obcím část příjmů, jak žádali poslanci VV

15.02.2013 11:11 | Zprávy
autor: olb

Návrh poslanců Věcí veřejných Michala Babáka, Davida Kádnera a Kateřiny Klasnové o změnách výnosů některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům byl ve sněmovně zamítnut hned v prvním čtení. S návrhem poslanců koncem loňského roku nesouhlasila ani vláda.

Stát nebude dorovnávat obcím část příjmů, jak žádali poslanci VV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kromě veselí se ve sněmovně také hlasovalo

Sněmovna zamítla dnes podle očekávání návrh poslanců VV, aby ministerstvo financí dorovnávalo propad příjmům těm obcím, které kvůli novele rozpočtového určení daní přijdou o část peněz. S návrhem nesouhlasila vláda.

Vláda loni v listopadu konstatoval, že předložený návrh zákona je nesystémový a směřuje proti hlavnímu cíli novely zákona o rozpočtovém určení daní, která s platností od 1. ledna 2013 změnila konstrukci modelu sdílení daní obcemi.

„Tato novela zákona mimo jiné stanovila maximální rozlohu obce, která je zohledňována při propočtu sdílených daní, a to ve výši 10 ha na obyvatele obce. Věcným důvodem pro tuto změnu byla dlouhodobá kritika objektivně existujících neopodstatněných extrémů v daňových příjmech některých obcí, které získávaly prostředky vlivem značné výměry svých katastrálních území,“ konstatovala mimo jiné vláda.

Návrh VV se týkal obcí do tří tisíc obyvatel a těch případů, kdy pokles příjmů zaviní nově stanovené kritérium, které omezuje váhu katastrálního území obce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Eva Fialová byl položen dotaz

Dostupné bydlení

V zákonech se nevyznám a je podle mě jedno, jestli je rozdíl mezi zákonem o podpoře bydlení a dostupným bydlením. Za hlavní považuji problém s nedostupným bydlení vyřešit a to je i můj dotaz. Co přesně proto uděláte? Kdy bude bydlení dostupné pro většinu lidí a ne naopak jako je tomu teď?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

19:59 Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

Změny ve financování veřejnoprávních médií vyvolávají nejen kritiku, ale i silná slova ze strany ved…