Tohle jste ještě nečetli: Mezi komunisty se na 1. máje zamíchala i erotika

01.05.2012 20:23

REVUE Nebývá velkým překvapením, když prvomájové oslavy komunistů navštíví bývalý generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Při těch letošních téméř devadesátiletý Jakeš ParlamentnímListům.cz řekl, že je načase, aby k moci nastoupila vláda KSČM s ČSSD. „Ten čas už přezrál,“ odvětil Jakeš na otázku, jestli by již tedy za dva roky při řádných volbách do sněmovny měly červené třešničky doplnit vládu oranžových. Z oslav prvního máje navíc přinášíme střípky z toho, co jinde nezaznělo.

Tohle jste ještě nečetli: Mezi komunisty se na 1. máje zamíchala i erotika
Foto: Martin Kovář
Popisek: KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultury a oddechu Julia Fučíka
reklama

Pravidelným účastníkem komunistických oslav Svátku práce byl i Milouš Jakeš, který pro ParlamentníListy.cz uvedl, že je načase, aby k moci nastoupila vláda KSČM a ČSSD. Nejenže je k tomu prý nejvyšší čas, ale včera už podle něho bylo pozdě. Současná vláda je dle jeho slov ostudná. Všechno v naší zemi bylo po Listopadu 1989 totiž rozkradeno a celý průmysl byl zničen.

„Všechen majetek státu a vlastně i lidu byl již rozprodán. Navíc toho bylo i mnoho rozkradeno a naše země se přesto zadlužila. A teď se chce po obyčejném člověku, který se vůbec o to nepřičinil, aby to zaplatil?“ zmínil s otázkou Jakeš ParlamentnímListům.cz.

Prý na oslavu prvního máje nepřišel proto, aby zde říkal nějaká moudra, ale zavítal sem prostě za zábavou. „Přišel jsem sem, abych se pobavil, abych se znovu viděl se svými blízkými. Přišel jsem také demonstrovat solidaritu s lidmi, kteří pracují. I s těmi půl miliony, jimž práce chybí,“ poznamenal.

Podle něj je ale zapotřebí demonstrovat a to proto, aby se víc lidí probudilo. „Aby se poměry v této zemi změnily. Kapitalismus nic dobrého této zemi nepřinesl. Měl by odejít,“ myslí si.

„Já si nemyslím už nic, ale to řeklo sto tisíc lidí na Václaváku,“ odvětil pak k otázce, jestli by měla podle něj tato vláda padnout. Určitě ale podle jeho soudu již nazrál čas k nástupu levicové vlády, v níž bude zastoupena i Komunistická strana Čech a Moravy. „Ten čas už přezrál, ale lidi se musí probudit,“ dodal.

Šinágl útočil: Vždyť jsou jako z páté cenové skupiny

Oslavy 1. máje na pražském Výstavišti ale nemají jenom své fandy z řad levicových voličů, sem tam jejich srazy naruší i ti, co jsou nespokojení s politikou před rokem 1989 a hlasitě to proto dávají najevo. Podobně tak činí i Jan Šinágl. Ten se nikým nepozorován objevil před tribunou, na níž krátce předtím defilovali komunističtí poslanci a kandidáti do Senátu. Jeho pozornosti tak proto neušel ani poslanec Jiří Dolejš s nímž se Šinágl slovně "srazil". Jal se politikovi vysvětlovat, jací to jsou vlastně parchanti a nevzdělanci ti, co demonstrují proti vládě na náměstích.

„Vy jste také byl na poslední demonstraci odborů na Václaváku. Já tam ale slyšel, co si mezi sebou říkali ti dva odborářští bossové na mikrofon. Tam totiž jeden říkal ´Ty vole, vidíš to?´ To bylo jak v pátý cenový skupině. A pan Zavadil kritizuje v projevu pana Kalouska a po demonstraci jdou spolu na pivo a baví se tam jako nejlepší kamarádi. Dělají si snad srandu z lidí?“ vyčetl Šinágl Dolejšovi to, že se lidé bouří na ulicích.

„Jestli je dnes sedmdesát procent ekonomiky v cizích rukách, kdo to zavinil? To podle vás zavinili komunisti?“ opáčil na to Dolejš. Mezitím oba velmi hlasitě diskutující obstoupil hlouček lidí, z něhož pak jedinci pokřikovali jak na Šinágla, tak na Dolejše. „Jirko, nedej se,“ znělo například za zády rudého poslance.

„Doporučuji knížku, jak to bylo doopravdy. My jsme obětí lží dvaceti a šedesáti let,“ řekl nakonec Šinágl Dolejšovi. Oba muži se pak rozešli každý po svém.

„On mě ale nijak nerozčílil. Normálně jsme dali řeč – v pohodě. Názory jsou názory,“ řekl později Dolejš k tomu ParlamentnímListům.cz.

Značnou pozornost vyvolal antikomunistický aktivista a publicista Jan Šinágl svými provokativními výroky již v roce 2005. Tehdy byl jako jeden z protestujících na prvomájovém mítinku KSČM na pražské Letné dokonce násilně zadržen policií.  A zapříčinil to výrok tehdejšího předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. „Je tady nějaký primitiv, odveďte ho!“, pronesl totiž Grebeníček jako žádost o zákrok policie proti Šináglovi. Později se tato slova dokonce stala předmětem soudního sporu.

Většina mužů má zatočení orgánu doleva

Grebeníček ale letos u Křižíkovy fontány chyběl, naopak zde nechyběli zástupci Nezávislé erotické iniciativy (NEI).  „Nezávislá erotická iniciativa je erotická strana. Navíc je už téměř 150 let vědecky prokázáno, že 94 procent mužů má zatočení pohlavního orgánu při erekci doleva. Takže my jsme biologicky daní levičáci,“ prozradil vtipně ParlamentnímListům.cz předseda NEI Richard Knot.

„My jsme se od založení NEI domnívali, že jsme strana středu, ale za poslední léta se to vyvinulo tak, že jsme opravdu jednoznačně levicová strana,“ vysvětlil o trochu vážněji Knot. Mimo jiné také řekl, že NEI je vlastně čtvrtá nejstarší politická strana v tom politickém "novověku". „My jsme ale na rozdíl od ODS strana s tradicí. Oni přišli ´na řadu´ po roce1989 až mnohem později," poznamenal.

Je zajímavé, že podzimní akce NEI na Výstavišti se téměř každoročně kříží s Dnem Haló novin, kam také chodí politici červených třešinek. „Když je erotický veletrh, kde my jsme spoluorganizátoři, tak tam pak zveme i komunistické politiky. Třeba Jirku Dolejše, Zuzku Bebarovou - Rujbrovou, Milu Ransdorfa  - ti všichni nás tam také navštívili u těch erotických stánků. Ale i jiní tam byli, nejenom oni,“ práskl na politiky KSČM nakonec Knot.

Pro "socany" jim došlo pivo

Zatímco ale komunistů či jejich příznivců se u Křižíkovy fontány sešlo asi necelých tisíc, příznivců sociálních demokratů o dvě hodiny později tam byla sotva polovina. Dokonce na jejich srazu u fontány došlo i pivo.

„Bohužel už ho nemáme. Komunisté všechno vypili,“ sdělila ParlamentnímListům.cz paní od jednoho ze stánků. Mimochodem i těch tam bylo pomálu. Komunisté totiž prostor před tribunami svými stánky téměř zaplnili, ale ČSSD tam měla jen dva hlavní. Šlo si v nich třeba vzít zadarmo časopis Pražský senior, kterému vévodí fotografie zpěváka Milana Drobného.

ČSSD oproti KSČM prohrávala i v tom, co se muziky týče. Na akci oranžových totiž převážně hrála skupina Šlapeto v čele s Radanem Dolejšem. Ten se na otázku ParlamentníchListů.cz, zda závidí svému jmenovci Jiřímu Dolejšovi z KSČM zájem o jeho osobu, neboť pár hodin předtím jej u fontány málem ušlapaly fanynky a fandové, takže chvílemi připomínal spíše rockovou star, nežli politika, otřásl.

Jmenovec Dolejš: My máme fanynky hezčí

„Nezávidím mu, My máme své fanynky a ty jsou hezčí. Já jsem tady ale na komunistech krátce pobyl a se svým jmenovcem jsem si dokonce potřásl pravicí,“ pronesl s úsměvem Dolejš.

„Nezávidím ani komunistům v tom, že měli víc našlapáno. Po těch čtyřiceti letech, co mohli ukázat, tak neukázali nic. Celá naše společnost ale není zralá na to, aby si mohla vládnout sama,“ dodal Radan Dolejš.

Hned na úvod připravili sociální demokraté svým příznivcům a návštěvníkům kulturní zážitek v podobě hudebního představení na fontáně i s jejími vodními efekty. I v tom ale měli komunisté navrch. Při fontáně totiž rudým zazněla celá Má vlast od Bedřicha Smetany. ČSSD však podobnou hudební vložku měla kratší.

A co politici ČSSD ve svých projevech řekli? Zazněla od nich například kritika současné vlády i výzva k jejímu odchodu. K vidění kromě senátora Jiřího Dienstbiera byli například exposlanec Karel Šplíchal, či poslanci Miroslav Svoboda a Petr Hulínský. Dorazil i pražský zastupitel Karel Březina.

Je tu snaha o likvidaci modelu sociálního státu

Místopředseda strany a senátor Jiří Dienstbier ve svém proslovu připomněl myšlenku sociálního státu. „Dnes čelíme snaze o likvidaci evropského modelu sociálního státu," řekl. Vláda podle něj odstraňuje podmínky pro důstojný život, zavádí nespravedlivý sociální systém. "Myslím, že je čas na co nejrychlejší změnu," uvedl. Vyzdvihl, že kromě ČSSD neexistuje jiná významná politická síla, která by byla schopná prosazovat moderní sociální stát.

Pro řešení současných problémů ale podle Dienstbiera bude nutné zajistit finanční zdroje, proto ČSSD prosazuje progresivní daň z příjmu u fyzických osob i zvýšení firemních daní z příjmů. V případě, že by ČSSD uspěla ve volbách, uzákonila by majetkové přiznání. Kdo by nebyl schopen dokázat, že svůj majetek nabyl legálně, zaplatil by daň 76 procent. Tato slova někteří příznivci ČSSD odměnili potleskem.

Fotogalerie: - Rudý 1. máj

KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…