Varování z Hradu: V druhém pokusu nejspíš dojde na Němcovou

11.07.2013 17:05

Pokud úřednický kabinet Jiřího Rusnoka nezíská ve sněmovně důvěru, pověří prezident Miloš Zeman sestavením vlády dosavadní předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou (ODS). Tento scénář označil v rozhovoru pro on-line deník Týden.cz za pravděpodobný kancléř hlavy státu Vratislav Mynář.

Varování z Hradu: V druhém pokusu nejspíš dojde na Němcovou
Foto: spoz.cz
Popisek: Vratislav Mynář

Ačkoli šéf ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že je připraven na případné pověření k sestavení vlády, podle Mynáře tato varianta není příliš pravděpodobná. "Víte co, jsou tři možnosti. Ale těžko předpokládat, že to dá panu Sobotkovi, protože ten šanci na 'stojedničkovou' podporu poslanců má ještě menší než pravicová vláda," uvedl pro Týden.cz.

"Když vidím, pod jakým mediálním tlakem se pan prezident nachází a pod jakou mediální masáží - až bych možná řekl vydíráním ze strany koaličních politiků - pan prezident je... Říkají, jak pan prezident porušuje ústavní zvyklosti a jak si pan prezident vytváří prezidentský systém. Pan prezident to bude muset důkladně zvažovat a v tomto případě by bylo jednodušší, když by sociální demokracie v sobě našla toho spasitele pro národ a dala důvěru Rusnokově vládě," dodal kancléř.

Rusnokova vláda je lepší než návrat pravice

Část ČSSD neformálně vedená jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem už obrátila a zvažuje vyjádřit důvěru Rusnokově vládě. Prý proto, že tato varianta je lepší než návrat vlády trojkoalice. Stejně si tento názorový obrat vysvětluje i Mynář. "Motiv je naprosto jednoduchý. Pokud to sociální demokracie neudělá, pokud bude myslet jen na sociální demokracii a ne na občany této republiky, tak se jí tato krátkozrakost vymstí. Postaví pana prezidenta do role, že pokud neprojde Rusnokova vláda, bude muset v tom druhém kole velmi zvažovat, jestli to nedá paní Němcové v případě, že koalice bude mít stále těch 101 hlasů, jak deklaruje," uvedl.

Nyní je prý vše v rukou sociální demokracie. "Já se moc přimlouvám za to, aby sociální demokracie podpořila Rusnokovu vládu. Je to daleko menší zlo, než je návrat pravicové vlády," prohlásil Mynář.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne! Gott žil v bavlnce, vydělával. Schwarzenberg rozmetal státní pohřeb pro Gotta. A přidali se další, třeba Bělobrádek

17:46 Ne! Gott žil v bavlnce, vydělával. Schwarzenberg rozmetal státní pohřeb pro Gotta. A přidali se další, třeba Bělobrádek

ANKETA Zpráva o smrti Karla Gotta zasáhla nejen celou naši zemi, ale i okolní státy. Miliony lidí tr…