Zákaz elektronických cigaret je totální nesmyl, vystartoval Boris Šťastný

15.08.2012 8:40

Ministerstvo zdravotnictví se nechce vzdát a po delší době opět připravuje novelu zákona na ochranu nekuřáků, známého jako protikuřácký zákon. Ten by měl nově mimo jiného obsahovat i úplný zákaz kouření v restauracích. Některé zdroje však také uvedly, že by se mělo toto omezení vztahovat i na nikotinové inhalátory, čili elektronické cigarety.

Zákaz elektronických cigaret je totální nesmyl, vystartoval Boris Šťastný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Popelník s vykouřenými cigaretami

Jde o zákon č. 379/2005 sb. o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Na jeho přípravě se podílí i šéf sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný, známý bojovník proti kouření.  Ten odhaduje, že zákon bude předložen na začátku čtvrtého čtvrtletí tohoto roku a očekává, že z ministerstva zdravotnictví vzejde návrh na úplný zákaz kouření v restauracích bez různých měkčích variant. Je to prý běžné ve vyspělém světě.

Zákaz e-cigaret je nesmysl, měl by se ale kontrolovat obsah

Vedle zákazu kouření klasických cigaret se pak opakovaně objevily i informace, že resort ministra Leoše Hegera chystá i zákaz takzvaných elektronických cigaret. To je ale podle Borise Šťastného dezinterpretace.

„Užíváním elektronických cigaret nevzniká spalování tabáku, čili nevzniká inhalace, exhalace ani produkce jakýchkoli karcinogenů do prostoru a v tomto ohledu je na ministerstvu zdravotnictví, aby v rámci jiných norem, zejména vyhlášek, zajistili potřebnou míru regulace e-cigaret stran jejich spotřebitelů,“ vysvětlil poslanec ParlamentnímListům.cz.

Podle něho jde totiž o jediný výrobek v České republice, jehož prostřednictvím do těla dostáváme chemickou látku, aniž bychom věděli, co všechno obsahuje. „Tady nejde o užívání té cigarety, nechť se užívají kdekoliv. Jde o to, aby uživatel věděl, co ta náplň obsahuje. Dalo by se to vyřešit jednoduchou změnou na úrovni ministerstva zdravotnictví tím, že by ty e-cigarety zařadili mezi potravinové doplňky. Výrobci by pak museli dodržovat určitá pravidla a značení a spotřebitel by měl základní garanci, že ví, co užívá,“ uvedl.

Návrh zákona, který má poslanec Šťastný k dispozici prý nic o zákazu užívání elektronických cigaret na místech, kde bude zakázáno kouření klasických tabákových výrobků, není. Pokud by tomu tak bylo, šlo by podle jeho slov o naprostý nesmysl. „V tom návrhu, který já mám, tohle není a takovou věc určitě nepodporuji, to by nedávalo žádný smysl,“ ujistil Šťastný.

Svoboda podnikání má prý své meze

Pokud jde o zákaz klasických cigaret v restauracích, je to podle něho nutné. Argument, že taková norma odporuje svobobě podnikání, je prý směšný. „Navíc to odporuje Ústavě České republiky, jež v Listině základních práv a svobod říká, že vlastnictví zavazuje. Neznamená to automaticky, že když používám soukromé letadlo, nemocnici, kino či autobus, že se tam kouří. Stejný argument by šel použít i pro soukromá zdravotnická zařízení. To, že někdo podniká, neznamená, že může podnikat neomezeně a ke škodě ostatních. Stejně jako nemohu postavit stavbu na zelené louce jen tak, ale musím postupovat podle stavebního zákona a dodržovat určitá ustanovení,“ je přesvědčen.

Redakce ParlamentníchListů.cz se opakovaně pokoušela zjistit stanovisko ministerstva zdravotnictví a ověřit, zda novela zákona skutečně obsahuje i zákaz elektronických cigaret, ovšem ministr zdravotnictví Leoš Heger, ani jeho mluvčí Vlastimil Sršeň nezvedali telefon.

Zda parlamentem úspěšně projde byť třeba jen zákaz klasických cigaret, není vůbec jisté. Řada poslanců i senátorů argumentuje právě tím, že stát není zaopatřovací ústav, který pečuje o zdraví obyvatelstva a takový zákaz by navíc zasáhl do práv podnikatelů. Vedle toho se stále více rozšiřují nekuřácké restauraci a kavárny, spotřebitel má možnost volby.

Za chvíli budeme zakazovat i tučná jídla

S tím se prakticky ztotožňuje místopředseda Senátu a kandidát na prezidenta za ODS Přemysl Sobotka. „Současný zákon podle mě odpovídá představě většiny lidí, kdy majitel dané restaurace rozhoduje, jestli se tam bude či nebude kouřit. Tomu se samozřejmě zákazník přizpůsobí. Jestliže půjdeme cestou těchto striktních zákazů, tak myslím, že se nám to časem z kuřáctví prohloubí i do dalších sfér. Například, že nebudeme smět jíst bůček, protože je příliš tučný,“ obává se budoucí prezidentský kandidát.

„Mě osobně se ten striktní zákaz nelíbí. Trochu nadneseně se dá říci, že by to omezovalo podnikání. Dovedu si třeba představit vesnici, kde je jedna hospoda a chodí tam prakticky třeba jen kuřáci. Navíc i v současnosti se mnohde praktikuje, že po dobu obědů či večeří spoustu provozovatelů kouření zakazuje, jinak mi to ale připadá přemrštěné,“ uvedl redakci ParlamentíchListů.cz.

Bude muset Jakl začít na protest kouřit?

O případném zákazu elektronických cigaret Přemysl Sobotka soudí, že v pozadí těchto snah lze vidět konkurenční boj tabákových firem proti výrobcům elektronických cigaret.

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl už v minulosti deklaroval, že pokud se kouření v restauracích zakáže, začne, jako dosavadní nekuřák, na protest kouřit. Se zakazováním kouření je to prý podobné, jak kdyby šel mnich na striptýz a dožadoval se ochrany před pohledem na nahou dívku, nebo alergik ve skleníku žádal likvidaci všech květů. Nemusí tam přece chodit.

„Zákazy kouření v restauracích se vůbec netýkají kouření samotného. Týkají se výhradně chápání podnikání a svobodné smlouvy. Jeden člověk cosi nabízí, druhý to je ochoten přijmout a zaplatit. A najde se třetí, a ten jim to zakáže. Jako nekuřák elektronickým cigaretám nerozumím. Nesouhlasím se zákazem i normálních cigaret v privátních prostorách, takže elektronických také. Mé přesvědčení trvá a bude trvat. Opírá se totiž o životní postoj a vztah ke svobodě. Pokud v nějakém domě není žádná provozovna, nijak se mě to netýká. Pokud v něm někdo zřídí podnik nabízející služby, které nejsem ochoten přijmout, nic se pro mě nemění. Nechápu, proč by mi zřízení takového podniku dávalo právo vynucovat si u něj služby podle mého přání,“ potvrdil nyní konzistenci svých postojů Ladislav Jakl, také budoucí kandidát na prezidenta.

Ten již v minulosti při snaze uvést v život normu zakazující kouření v restauracích uvedl, že restaurace nejsou znárodněnou všelidovou službou, ale soukromým podnikem. „Jsem nekuřák, až uzákoní takový zákaz, začnu na protest kouřit,“ uvedl v minulosti Jakl pro server ParlamentníchListů.cz.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

Jaroslav Doubrava byl položen dotaz

Co si myslíte o Putinovi dnes?

Pořád si myslíte, že svou nesmyslnou válkou zahraňuje tisíce životů? Jakých? Vždyť denně akorát zbytečně kvůli Putinovi umírají lidé. Víte, že ruské agresi padl za oběť už i český občan?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

20:47 Ukrajinci s maďarskými pasy? Zaplněné nádraží? Prolustrovat a domů! Politici blízcí ODS udeřili

„Určitě je poslat domů. Když Maďaři rozdávali v minulosti občanství lidem v jiných státech, museli s…