Zaorálek v ČT odhalil Schwarzenberga: Stál o vztahy s Čínou, jen se mu to nedařilo

06.05.2014 22:10

Podle současného ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka stál jeho předchůdce Karel Schwarzenberg o vztahy s Čínou, jaké on sám nedávno dohodl. Jenže se mu to nedařilo. Zaorálek na ČT odmítl, že by nyní vyměnil lidská práva za peníze, jak mu Schwarzenberg vyčítá.

Zaorálek v ČT odhalil Schwarzenberga: Stál o vztahy s Čínou, jen se mu to nedařilo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek
reklama

„Teď se podle mě otevírá možnost hovořit o věcech, o kterých se dosud nemluvilo,“ komentoval v Hyde parku ministr Lubomír Zaorálek nedávné kontroverzní prohlášení, které přijal na návštěvě v Číně. Stálo zde, že ČR nepodporuje samostatnost Tibetu.

Podle Zaorálka je ale důležité, že dosud mezi ČR a Čínou neexistoval o lidských právech žádný dialog – a nyní byla podpora lidských práv součástí dohody stejně jako slova o Tibetu. Karel Schwarzenberg přitom o Zaorálkově kroku řekl, že vyměnil lidská práva za peníze. „Já si myslím, že je to nesmysl a že to dokonce Karel Schwarzenberg ví,“ hodnotí to místopředseda ČSSD.

Když byl prý ještě v opozici, tak mu sám Schwarzenberg řekl, že ho mrzí, že neexistují vztahy mezi Českou republikou a Čínou. „On kdyby tady byl, tak by se mnou musel souhlasit, že jsem mu dokonce pomáhal tu situaci změnit,“ vysvětloval nynější ministr. „Dokonce jsem se s jeho mandátem, za něj, snažil v Pekingu dohodnout prolomit ty ledy.“ Zaorálek také dodal, že Schwarzenberg o podobné vztahy s Čínou také stál, jen se mu nedařilo jich dosáhnout.

Podle ministra je dialog s Čínou čím dál více potřeba, hlavně kvůli ekonomické situaci. „Nelze o těch věcech dneska efektivně mluvit a měnit je, když do toho nezahrneme Čínu,“ míní Zaorálek. „Podle mě si to musel Karel Schwarzenberg jako ministr uvědomovat,“ dodal.

Zaorálek byl v pořadu také jako zástupce Sobotkovy vlády, která má za sebou sto dní hájení. Tak to podle něj skoro ani nebylo, všichni včetně médií na ně byli tvrdí prý už od začátku. „Nás teď čeká vážná debata o rozpočtu, která právě startuje,“ přiblížil ministr. Ve vládě prý není nikdo, s kým by se nedalo dohodnout.

Hovoří se leda o ambicích Andreje Babiše, který by podle některých spekulací byl rád premiérem. „Nedovedu si představit, co by nás rozdělilo,“ řekl Zaorálek s tím, že ale stát se může cokoliv. „V té vládě to nevypadá tak, že by pan Babiš chtěl hrát třeba nějakého kouče,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sněmovna zřejmě bude moci jednat opět ve stavu legislativní nouze

19:41 Sněmovna zřejmě bude moci jednat opět ve stavu legislativní nouze

Poslanecká sněmovna zřejmě bude moci jednat opět ve stavu legislativní nouze. Vyhlásil jej dnes před…