Zaorálek vyzval Johna, aby vrátil miliony od Bakaly

3. 6. 2010 16:11

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval Věci veřejné, aby vrátily miliony, které jim dal na kampaň podnikatel Bakala.

Zaorálek vyzval Johna, aby vrátil miliony od Bakaly
reklama

Miliardář Zdeněk Bakala ve středu oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun. Z toho dostala ODS 15 milionů korun a TOP 09 7,5 milionu korun. Na Věci veřejné tedy zbylo 6 milionů.

Zaorálkovi přijde absurdní, že Věci veřejné Radka Johna před volbami otevřeně napadly Bakalu, že nájemníky bývalých bytů OKD obelhal nesplněním slibu, že jim umožní tyto byty odkoupit za netržní cenu.

"Chci, aby si lidé mohli byty OKD konečně koupit," napsala kandidátka VV za Moravskoslezský kraj Kristýna Kočí v jednom letáku, který byl možná vytištěn za Bakalovy peníze, uvedl Zaorálek.

Sociální demokraté už vyzvali i TOP 09, aby k daru Zdeňka Bakaly zaujala postoj. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl, že Miroslav Kalousek ještě loni v létě tvrdil, že Bakala žádnou stranu nesponzoroval.

Bakala čelí obvinění z podvodu na nájemnících

Spor mezi Bakalou a nájemníky se týká zhruba 45.000 bývalých bytů těžební společnosti OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries, jejímž je Bakala spoluvlastníkem.

RPG Industries se k bytovému fondu dostala koupí společnosti Karbon Invest (KI), která byty získala při privatizaci státního podílu v těžařské společnosti OKD v září 2004. Tehdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si je chtějí dlouhodobě odkoupit.

Společnost RPG Industries ale později převedla byty na svou dceřinou firmu RPG Byty, za což dostala od ministerstva financí (MF) pokutu 30 milionů korun. Podle něj tímto převodem porušila privatizační smlouvu.

Foto:Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

16:27 Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

Poslanci odhlasovali, že se budou na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované ces…