Prezident Miloš Zeman uvedl, že pokud se sociální demokracie rozhodne o návrhu koaliční smlouvy s hnutím ANO a KDU-ČSL uspořádat vnitrostranické referendum, bude Bohuslava Sobotku premiérem jmenovat až po tomto referendu, tedy nejdříve v polovině ledna.
Pokud by se ovšem vnitrostranické referendum, které prosazuje šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, nekonalo, mohl by prezident jmenovat premiéra ještě do konce roku.
Redakce ParlamentníchListů.cz vyzpovídala dva významné sociální demokraty, zda s návrhem na referendum uvnitř strany souhlasí. Šéf sněmovního ústavně právního výboru za ČSSD Jeroným Tejc a jihočeský hejtman a poslanec Jiří Zimola odpovídali i na otázku, zda má podle nich prezident republiky právo odmítnout jmenování některého z ministrů.
Nejde o referendum, ale o prosazení volebního programu
Miloš Zeman totiž v rozhovoru pro ČTK konstatoval, že Ústava mu takovou možnost dává, možný budoucí premiér Bohuslav Sobotka má ale opačný názor. Ústava České republiky to upravuje v článku 62, písmeno a) následovně: „Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“ O výklad se přou politici i ústavní právníci.
Otázka o možném vnitrostranickém referendu o návrhu koaliční smlouvy je podle Jeronýma Tejce na rozhodnutí na vedení strany. „Já si myslím, že důležité je, co vyjednáme a nikoli, kdo to schválí. V tomto smyslu pevně doufám, že se nakonec povede najít koaliční shoda i v oblasti daní, abychom zajistili progresivní zdanění a měli dostatek prostředků, nejen slibů sociální demokracie, které před volbami dávala. Není proto úplně podstatné, zda to projde ústředním výkonným výborem, nebo vnitrostranickým referendem,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz poslanec.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka