Vetoval, nebo nevetoval Zeman daňový balíček. Drahoš, Růžička a další senátoři míří k Ústavnímu soudu

30.12.2020 18:55

Senátoři z klubu Starostů jsou připraveni napadnout u Ústavního soudu způsob přijetí daňového balíčku. A to v případě, že soubor daňových změn bude vyhlášen ve Sbírce zákonů bez opětovného projednání Sněmovnou. Záležet bude také na tom, zda se potvrdí oprávněnost pochybností o správnosti postupu prezidenta Miloše Zemana v této věci. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

Vetoval, nebo nevetoval Zeman daňový balíček. Drahoš, Růžička a další senátoři míří k Ústavnímu soudu
Foto: senat.cz
Popisek: Senát ČR

Osmnáct členů klubu Starostové a nezávislí, mezi nimi i místopředseda Senátu Jiří Růžička, dále Jiří Drahoš, Marek Hilšer či Mikuláš Bek, chtějí iniciovat ústavní stížnost pro porušení Ústavy ČR. Ve Sněmovně chtějí iniciovat žádost o přezkum prezidentova postupu u Ústavního soudu vládní ČSSD.

„Většina členů senátorského klubu Starostové a nezávislí je připravena zabývat se správností zvoleného legislativního procesu zmíněného zákona. Pokud se potvrdí oprávněnost těchto pochybností, níže podepsaní členové klubu jsou připraveni iniciovat podání ústavní stížnosti k Ústavnímu soudu pro porušení Ústavy ČR,“ uvádí se v prohlášení.

Takzvaný daňový balíček schválili poslanci a senátoři v prosinci, začít platit by měl od začátku ledna. Prezident Miloš Zeman oznámil, že zákon nepodepíše, ale ani nebude vetovat, a toto pondělí návrh daňových změn bez podpisu vrátil předsedovi Poslanecké sněmovny Radku Vondráčkovi (ANO).

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle některých právníků i politiků je ale možné, že Zeman formulací dopisu zřejmě omylem zákon vetoval, tím pádem by o něm měla znovu hlasovat Sněmovna. Na konci dopisu adresovaného Vondráčkovi totiž prezident napsal, že zákon „vrací k dalšímu opatření“. Uvedl to včera server Info.cz.

Podle předsedy Sněmovny Radka Vondráčka zákon však nelze omylem schválit ani vetovat. Platí tedy, že mu Zeman vrátil daňový balíček bez podpisu a Ministerstvo vnitra by jej mělo 31. prosince publikovat ve Sbírce zákonů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty prase, který volilo 8.500 lidí! Co si to dovoluješ?" Předseda Senátu se navezl do prezidenta. To neměl

4:44 „Ty prase, který volilo 8.500 lidí! Co si to dovoluješ?" Předseda Senátu se navezl do prezidenta. To neměl

ParlamentníListy.cz si všimly velmi nenávistné, až zlé diskuse, kterou na svém FB profilu vyvolal př…