Aktivista Penc vyzývá: Nevracíme se do Moskvy, tak se uklidněte

30.01.2013 19:14 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Dnešní spolky intelektuálů už ve společnosti nehrají tak zásadní roli jako dřív, kdy protestem riskovaly přinejmenším návštěvu estébáků. I když Stanislav Penc nevolil Miloše Zemana, petici proti němu nepovažuje za moc šťastnou a spíše nabádá k demokratickému postoji. Zeman na Hradě sice vývoji občanské společnosti moc nepomůže, ale zatím mu netřeba nasazovat psí hlavu.

Aktivista Penc vyzývá: Nevracíme se do Moskvy, tak se uklidněte
Foto: facebook.com
Popisek: Stanislav Penc, veřejně aktivní občan, pasáček koz a oslů, zedník a zahradník

Ohledně protizemanovské petice má jasno. „Bál bych se podobných výzev k rozdělování společnosti. I když se mi prezident nemusí líbit a nemusí se mi zamlouvat prolhaný závěr jeho volební kampaně, nebudu mu nasazovat psí hlavu. Tak bych ve skutečnosti zčásti ukázal, že nejsem demokrat a nejsem schopen brát i pohled někoho jiného. Společnost je prostě taková. Po dvaceti letech si raději vybrala populistu než člověka, nad jehož slovy musí trochu přemýšlet. Tak to je, což ale neznamená, že by šlo o krok o dvacet let zpět, a že bychom se vraceli do Moskvy,“ soudí Stanislav Penc, jenž je aktivní v boji za lidská práva. Prostě tábor voličů Karla Schwarzenberga nabádá ke zdrženlivosti.

Právo na názor

Penc v první řadě uznává názor každého na svůj názor. „Žádné petice jsem nepodepisoval, na internetových sítích jsem podporoval jednoho z kandidátů, ale nebyl v žádném volebním týmu a nechodil na mejdany. To, že někdo volí stejného kandidáta, neznamená, že musí mít stejný pohled na svět nejen s tím kandidátem, ale ani s ostatními voliči. Jsem zastáncem toho, že každý má mít právo na svůj názor, i když je odlišný od názoru někoho jiného. Sporné je to v případě, když někdo svým názorem vyzývá k násilí proti někomu jinému, vytváří tvrdý předěl s rasistickými výroky o Židech, Maďarech, Němcích, Češích a dalších. Ten nemá mít právo na svůj názor a má být potrestán, ale jinak, ať si lidé říkají, co chtějí,“ vysvětluje.

Podle něj má prezident ve společnosti význam symbolický. „Pro vnímání politiky společností, ale v tom není jediný. Do dnešní politiky a vnímání se Miloš Zeman jen hodí. Pro velkou část společnosti, jak je vidět podle výsledků, bude radostí, že jim pomalu senilní dědeček na Hradě bude vyprávět vtipy a pololži. Co se týká reálné politiky, kterou může vykonávat, tak si počkejme na jeho kroky. Říkal, že bude prezidentem spodních deseti milionů a tak doufejme, že do konce volebního období skutečně neudělá z deseti milionů občanů spodních deset milionů,“ podotýká s tím, že Zeman nejspíš nebude tím, kdo by se významně zasadil o rozvoj občanské společnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

17:44 Z Foltýna je Goebbels. Definitivně. Video k výročí je podle politiků zlomem

Vládní Foltýnův odbor strategické komunikace spolu s Lipavského Ministerstvem zahraničí společně zve…