Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel

11.05.2021 17:38

„Absolutní nesmysly, žádné nelegální migranty nikdy nepřijmeme. Tečka,“ komentuje český premiér Andrej Babiš pro ParlamentníListy.cz nový nápad evropské komisařky. Podle ní by státy EU měly ulevit Itálii, kam v těchto dnech připlouvají další stovky migrantů.

Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády ČR Andrej Babiš

Vrátí se “solidární” přerozdělování nelegálních migrantů v EU opět na pořad dne? Vyzývá k tomu eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Ta vyzvala unijní státy, aby projevily „solidaritu“ s Itálií, do které přes víkend na lodích připlulo více než 1400 migrantů. EU prý potřebuje rychlé řešení do doby, než bude přijat Nový migrační pakt EU. Drobný italský ostrůvek Lampedusa nápor migrantů nemusí vydržet. 

Jenže pokud jde o Českou republiku, bude mít evropská komisařka smůlu. ParlamentnímListům.cz to potvrdil premiér Andrej Babiš. Nechápe prý, proč se Evropská unie vrací k dávno pohřbenému plánu.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11764 lidí

“Jedná se o absolutní nesmysly. Musíme tomu jednoznačně zabránit, je to nepřijatelné. Tyhle nápady jsou stále dokola stejné, nechápu, proč to pořád někdo vytahuje a zkouší znovu,” konstatoval premiér.

Podle něho jsou kvóty a jakékoli plošné přerozdělování nelegálních migrantů mezi členskými států mrtvé. “S maďarským premiérem Orbánem jsme zrušení kvót prosadili dávno a Evropská unie si stále nedá říct. Přitom dobře vědí, že názor nezměníme ani o milimetr. Žádné ilegální migranty tady prostě nechceme a tím to končí,” doplnil předseda vlády Andrej Babiš své vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

Kde se nový nápad na přerozdělování objevil? Zatímco covid ještě stále decimuje evropské ekonomiky a prakticky v každé zemi jsou různá více či méně přísná omezení pohybu, lidé, kteří do Evropy migrují z Afriky, či jiných míst, se opět chopili příležitosti. Jak informuje německý veřejnoprávní portál Deustche Welle, lodě „zaplněné migranty“ se opět doplavují na malý ostrůvek Lampedusa, nicméně dle informací serveru jsou záchranné práce mařeny italskými úřady. Jak uvedl starosta Lampedusy Salvatore Martello pro televizi RAI, „příjezdy migrantů se s příchodem dobrého počasí obnovily“. Podle Martella je nutné obnovit diskusi o otázkách migrace.

Anketa

Na čí straně stojíte v izraelsko-palestinském konfliktu?

hlasovalo: 15868 lidí

Na situaci hbitě reagovala EU prostřednictvím eurokomisařky pro vnitřní záležitosti Ylvy Johanssonové. Ta vydala prohlášení, ve kterém se obrací na další členské státy EU, aby Itálii s přívalem migrantů pomohly a projevily „solidaritu“.

„Vyzývám další členské státy, aby podpořily relokaci (migrantů),“ uvedla Johanssonová na tiskové konferenci po boku Filippa Grandiho, šéfa Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. „Uvědomuji si, že v těchto pandemických časech je to složitější, ale myslím si, že je možné, abychom to zvládli, a nyní je čas projevit solidaritu s Itálií a pomoci v této situaci,“ řekla. Migranti na Lampedusu přijeli na přibližně 15 lodích, na jednom rybářském plavidle jich bylo například kolem 400. Po vylodění byli otestováni na covid.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

17:08 Řešily se volby, rekonstrukce vlády? Havlíček předstoupil před novináře

Vláda ANO a ČSSD se dnes podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vůbec nezabývala výsledkem sněmo…