Boss odborů: Lidi toho tady vydrželi hodně. Ale teď už...

14.06.2013 16:03

Lidé již museli podle odborářského šéfa Bohumíra Dufka vydržet tolik excesů této vlády, že si zaslouží, aby už toho byl konec. A jak se prý zdá, snad je skutečně nablízku. Po sledování posledních událostí v české politice je o tom šéf ASO přesvědčený.

Boss odborů: Lidi toho tady vydrželi hodně. Ale teď už...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek
reklama

Policisté a státní zástupci v pátek na tiskové konferenci po dlouhém očekávání informovali o detailech rozsáhlé razie zaměřené na politiky a lobbisty. Šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta na úvod odmítl, že by cílem policie byla politika nebo politické strany. Při razii v noci na čtvrtek zadrželi osm osob, sedm obvinili a chtějí k soudu podat návrhy na uvalení vazby, kvůli podezření z možného ovlivňování svědků. Po vystoupení policistů pak následovala vystoupení politiků ve sněmovně, kteří stejně jako veřejnost na zprávy od elitních policistů a dozorujících státních zástupců čekali. Před tím však ještě vystoupil neméně očekávaný premiér. Ačkoli od něj možná většina lidí očekávala slova o rezignaci ze své funkce, skutečnost byla jiná. A jeho projev mnohé (nejen) politiky doslova „zvedal ze židle“.

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek již dlouhé měsíce volá po tom, aby současná vláda, a s ní i Petr Nečas, odstoupila. I když se důvody k těmto výzvám v průběhu času měnily, ParlamentníListy.cz zajímalo, do jaké míry cítí v současné době odborář zadostiučinění. Zda vnímá situaci tak, že vláda skutečně již tento tlak nemůže ustát?

Zatím se ne každému měřilo stejným metrem, teď je vše snad na dobré cestě

„Já bych chtěl především vyjádřit radost nad tím, že policie konečně konala tak, jak má – ve stylu padni, komu padni. Mám k ní proto absolutní důvěru – do nedávna se totiž ukazovalo, že ne každému se tady měří stejným metrem. Toto je signál, že by se tak mohlo skutečně začít dít,“ řekl Bohumír Dufek ParlamentnímListům.cz.

Podle něj doba nazrála více než kdy jindy k tomu, aby opravdu byla rozpuštěná Poslanecká sněmovna a stanovený termín předčasných voleb. „Lidé u nás museli dosud vydržet tolik excesů této vlády, že si zaslouží změnu. Současně s volbami si myslím, by se mělo také začít pracovat na dvou zákonech – jeden, který by uzákonil takzvané jednomandátové obvody (tak, jak je tomu v senátních volbách) a druhý o obecném referendu. To by v budoucnu nedovolovalo, aby se u vesla drželi zuby nehty takoví lidé, jako je tomu nyní, kteří myslí jen na své vlastní zájmy a nikoli na občany,“ pokračoval dál Dufek.

Podle něj, pokud se bude oddalovat chvíle, kdy tato vláda skončí, odrazí se to i na ekonomice země, může se zhoršit například i třeba výběr daní, a to vše paralyzuje chod celé České republiky.

Všiml si pak i další věci, která z pomalého rozplétání informací o nebývalém zásahu proti lidem ve vysokých patrech české politiky vyplynula. A to rozsahu zabaveného majetku, který se podle policie pohybuje zhruba ve výši 150 milionů korun v hotovosti, několika desítek kilogramů zlata a dalších cenností. „Vždyť pokud ti zainteresovaní, u kterých se to našlo, nepodnikají a nemohou tedy původ těchto věcí prokázat, je více než jasné, že to získali nelegálně – trestnou činností. A to, že jde o lidi, kteří se stýkají nebo mají blízko k premiérovi, už by minimálně z morálního hlediska, mělo vést k jeho rezignaci,“ domnívá se šéf odborů.

Vystoupení Petra Nečase neviděl, jak řekl, celé, pouze jeho část, zbytek našel ve zprávách v médiích. „Přesto lze říct , že ten jeho projev byl omluvou neomluvitelného. Pokud například argumentuje tím, že sledování mohlo být nařízené z bezpečnostních důvodů, je to spíše směšné. Pokud někoho chceme chránit, tak ho chráníme a ne šmírujeme, aby o tom nevěděl. I proto se domnívám, že jestliže má tato vláda takovou silnou nedůvěru občanů a arogantně zaznívá i v těchto chvílích z úst jejího předsedy to, že nemíní přesto odstoupit, tak by měli proti tomu tvrdě vystoupit lidé – voliči, díky kterým oni v těch svých funkcích jsou. A vytvořit tlak, aby opravdu odešli,“ uzavřel Dufek pro ParlamentníListy.cz.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pane Babiši, vzkažte něco hezkého Mikuláši Minářovi...“ A toto se stalo. Vánoce, nevánoce

20:21 „Pane Babiši, vzkažte něco hezkého Mikuláši Minářovi...“ A toto se stalo. Vánoce, nevánoce

Má během vánočních svátků premiér Babiš nějaká smířlivá slova pro lídra Milionu chvilek Mikuláše Min…