Drobil jede na Šumavu zastavit kůrovce

11.09.2010 12:57

Ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS se během sobotního rána vydal na Třístoličník na Prachaticku, kde mu místní starostové ukázali dopady kůrovcové kalamity.

Drobil jede na Šumavu zastavit kůrovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Drobil

Ministr ještě na místě prohlásil, že je třeba boj s lýkožroutem smrkovým změnit.

"Dojem není veselý, je smutný. Je evidentní, že se tady musí něco stát a problém se musí začít řešit. Jeden ze směrů je, že roztříštěnost bezzásahových zón je třeba stmelit. Je třeba se bavit, jak les obnovit. Viděl jsem kalamitu ze sedmdesátých let, ze které se příroda ještě nevzpamatovala. Je to stále mrtvé území," řekl Drobil serveruiDnes.cz na vyhlídce Hochstein u Třístoličníku.

Bude se kácet

Starostové nyní s ministrem nyní vedou debatu o rozsahu plánovaného kácení. Nelíbí se jim, že by mělo zmizet 500 tisíc kubíků dřeva. "To je nejvíce v historii parku," upozornil například starosta Modravy Antonín Schubert.

Účastníci schůzky se vydali na Třístoličník právě proto, že je zde dobře viditelný vývoj kalamity, ještě před lety zde byl zelený les. "Tady je les, který už je sežrán kůrovcem. Chceme nejen vědět, co s kůrovcem v lesích, které napadá, ale i co s lesem, který už je sežrán," řekl pro iDnes.cz předseda rady šumavského parku a zároveň předseda Klubu českých turistů Jan Stráský.

Pod Krejčím se houpe židle

Není zatím jasné, zda budou starostové žádat odvolání šéfa parku františka Krejčího. S tímto úředníkem by se ministr měl setkat během sobotního odpoledne. Pokud starostové Drobila přesvědčí, že je nutná změna koncepce boje s kůrovcem, je pravděpodobné, že Krejčí skončí.

Dále čtěte:

Šéf šumavského parku: Kůrovce přemnožil Zeman

Fuksa a Drobil (ODS) spojí své síly k lepší ochraně půdy a protipovodňové prevenci

Foto: paveldrobil.cz, biolib.cz, koláž Jan Cibulka

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…