Exministr Tlustý: Němcová nikdy nebude premiérkou. No a Kalousek se Sobotkou...

05.08.2013 4:44

ROZHOVOR Bývalý šéf poslaneckého klubu ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý, který přispěl před čtyřmi lety k pádu Topolánkovy vlády, dnes souhlasí s místopředsedou sociálních demokratů a jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem, že si ČSSD musí vybrat mezi TOP 09 a vládou Jiřího Rusnoka.

Exministr Tlustý: Němcová nikdy nebude premiérkou. No a Kalousek se Sobotkou...
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

"Miroslav Kalousek s Bohuslavem Sobotkou už vládli od roku 2002 do roku 2006, kdy Sobotka byl ministr financí za ČSSD a Kalousek byl předsedou rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a předseda koaliční strany KDU-ČSL, takže oni vládli přinejmenším českým financím a velmi pravděpodobně i podstatné části českého státu. Já myslím, že by si to docela rádi zopakovali," prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy. cz Vlastimil Tlustý. ODS by podle něj měla zapomenout na snahu o vládnutí v této zemi a měla by se věnovat svému přežití jako silné strany.

Co říkáte vrcholícímu souboji v sociální demokracii mezi předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a přívrženci prezidenta Miloše Zemana, hlavně místopředsedou Michalem Haškem?

Hašek to správně pojmenoval, když řekl, že sociální demokracie si v tuto chvíli musí vybrat, jestli se jí víc líbí spolupráce s Kalouskem nebo Rusnokem, alias se Zemanem. Pokud jsou v sociální demokracii blázni, kteří říkají, že s Kalouskem, tak se nedivte, že to tam vře.

Myslím si, že ODS by měla věnovat maximální pozornost informacím o zákulisním jednání mezi předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a vedením TOP 09.Vy si myslíte, že něco takového skutečně probíhá?

Je to pravděpodobné prostě proto, že Miroslav Kalousek se Sobotkou už vládli od roku 2002 do roku 2006, kdy Sobotka byl ministr financí za ČSSD a Kalousek byl předsedou rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a předseda koaliční strany KDU-ČSL, takže oni vládli přinejmenším českým financím a velmi pravděpodobně i podstatné části českého státu. Já myslím, že by si to docela rádi zopakovali.

A to je podle vás hrozba pro ODS?

Myslím, že to v podstatě vylučuje naděje předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Fakticky varianta, že by se ona stala premiérkou, už v tuto chvíli neexistuje.A existovala vůbec někdy, když vidíme chování Miloše Zemana?

Už je to druhý důvod, proč neexistuje. První důvod je, jak jsem dlouhodobě přesvědčen, a také jsem to v minulosti říkal, že Milošem Zemanem nebude Miroslava Němcová pověřena, a teď k tomu přibyl druhý důvod, protože dvojice Kalousek i Sobotka samozřejmě ví, že Němcová nebude pověřena, proto jednají o nové variantě, a tou je jejich koalice.

Jak by se podle vás měla ODS zachovat, podpořit, nebo alespoň odchodem ze sněmovny umožnit vyslovení důvěry Rusnokově vládě a být zodpovědna za jejich vládnutí, i když by je nijak nemohla ovlivnit?

Já se neodvažuji radit, co mají dělat. Já se jen odvažuji radit, aby tu situaci, která vznikla, vzali v ODS na vědomí a dál neprosazovali variantu, která má dva důvody, proč nemůže existovat. Protože to, co prosazují, prostě v žádném případě nikdy nenastane, a čím déle to budou občanští demokraté prosazovat, tím to bude směšnější. Nevím, jestli čekají na třetí důvod, proč to nejde, ale prostě to nebude.

Co byste v této situaci dělal, kdybyste byl ještě šéfem poslaneckého klubu ODS a mohl to rozhodování poslanců nějakým způsobem ovlivnit?

Kromě toho, co jsem popisoval, bych popisoval ještě jednu realitu, aby se probudili a došlo jim, že Kalousek a TOP 09 není hlavní spojenec ODS, ale hlavní konkurent. A že z této situace vyjde buď jako vítěz TOP 09 a ODS zanikne nebo se přemění na malou stranu, nebo to bude obráceně. Jinými slovy bych jim vysvětloval, že v této chvíli by měla ODS zapomenout na snahu o vládnutí v této zemi a měla by se věnovat svému přežití jako silné politické strany.

Ale ODS se za pár dní bude muset v Poslanecké sněmovně nějak zachovat, buď hlasovat pro vyslovení důvěry, což není moc pravděpodobné, nebo hlasovat proti, jak avizuje, zdržet se, nebo odchodem části poslanců snížit potřebné kvorum a umožnit vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Co by bylo pro ODS nejvýhodnější?Já to opravdu neřeknu, ne proto, že bych to chtěl tajit, ale protože když já něco řeknu, tak ti zoufalci, kteří dnes vedou ODS, to pak jen proto, že jsem to řekl já, vyloučí z okruhu variant. A to by byla škoda.

Rusnokova vláda už je tři neděle jmenována, nějakým způsobem se projevuje, mnozí politici i odborníci kritizují, že začala čistkami na úřadech i ve státních podnicích, i když ještě nemá důvěru sněmovny. Jak vy činnost kabinetu vnímáte?

Oni vycházejí z reality, tou realitou je, že levice tady bude vládnout, to je fakt, a jestli levice zamíří nějakým směrem už teď, nebo po volbách, a jestli ty volby budou za dva měsíce nebo za půl roku, je nepodstatné. To, že Kalousek s Nečasem dovedli ke krachu pravicovou politiku, to je definitivní, že otevřeli dveře k ústavní většině levice, to je také jasné. Já bych to, co se dnes děje, označil za jakousi předehru převzetí moci.

I levicové strany – ČSSD a KSČM – pochybují, že jde o levicovou vládu. Rusnok podporoval levicí nenáviděný druhý pilíř důchodové reformy, ministr kultury Balvín se nelichotivě vyjádřil o sociálních dávkách.

Já bych se na tyhle nálepky dnes už moc neupínal, protože Kalousek s Nečasem mluvili o pravicové politice a realizovali čistě učebnicové levicové kroky. Proč to kritizuje Sobotka a spol., je jasné. Nástup levice chce, ale té své. A zaplať pánbůh, že se to nelíbí komunistům, protože kdyby to bylo podle jejich představ, to by nebyla levice, to by byl návrat ke komunismu.

A jak se vám jako ekonomovi líbí motiv Rusnokovy vlády posílit prorůstové kroky, podporu exportu směrem na východ apod.?

Já si vybavuji, že jsem včera někde viděl čísla, že vývoj ekonomiky v Česku je jeden z nejhorších v Evropě, že se životní úrovní vzdalujeme evropskému průměru. To jsou plody Topolánkovsko-Kalousko-Nečasovského vedení tohoto státu, které trvalo od roku 2006. Oni všechno svalovali na vnější vlivy, vždycky říkali, že jsou rozpočtově zodpovědní, přitom Kalouskova vláda nad státním rozpočtem má bilanci na začátku 370 a dneska 1 700 miliard korun dluhu, což je přímo výsměch. Z toho je vidět, že to bylo období zcela rozpočtově neodpovědné.

Ale musíme v této souvislosti připustit, že ekonomika v těch letech byla velmi negativně ovlivněna i světovou hospodářskou krizí…

Já považuji vzrůst dluhu z 370 na zhruba 1 700 miliard v podstatě za deset let za tragédii českého státu. A brzičko se to ukáže. Kroky této vlády jsou tedy podle mne logické.

A myslíte, že tato vláda nebo po volbách vláda sociální demokracie tuto bilanci vylepší?

Víte, argument, že vždycky může být hůře, platí, a možná i bude. Ale tzv. pravicové vlády, tzv. rozpočtově zodpovědné, měly mít jiný výsledek.

Dlouho jste byl poslancem, co říkáte dnes na snahy policie, aby se dostala znovu na kobylku exposlancům ODS kvůli trafikám, žádá údaje o pohybu poslanců v Poslanecké sněmovně z inkriminovaného období?

Já jsem naštěstí už v dávné minulosti řekl, že tato kauza a všechno, co se odehrálo, je součástí svaté války, která vypukla napřed ve státním zastupitelství, pak vypukla v policii, nyní se přenesla do politické sféry. Přidám k tomu, že už dokonce tuším, kdy ta svatá válka začala.

Kdy?

Já myslím, že začala už kauzou Čunek. V podstatě bylo státní zastupitelství rozštěpeno na příznivce a odpůrce Čunka, a to na život a na smrt. Stalo se to bohužel pod vlivem politického tlaku, protože jedni politici říkali, že je to zločinec, a druzí tvrdili, že je to anděl. Tam došlo k té polarizaci, dodneška to pokračuje, a myslím, že všechno, co dnes vidíme, jsou jen fauly, protože je to svatá válka a v ní se nepoužívají rukavičky.

Budu jmenovat jen ty poslední. Myslím, že stíhání poslanců za to, že odešli z Parlamentu a přijali funkce ve státní sféře, není korupce, a pokud jsou z té korupce obviňováni, tak je to faul. Rovnou říkám, že dotyční by se dali obviňovat z jiných závažných věcí, ale pokoušet se je zavřít za tzv. politickou korupci, považují za faul.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu s tou neuvěřitelnou interpretací poslanecké imunity je také faul, já si jako nepolitik mohu říci, že pro to nenacházím žádné logické vysvětlení. To je neobhajitelný faul, kterého se dopustil nejvyšší soudní orgán, protože interpretovat projev jinak než jen jako verbální, je za hranicí toho, co bych si uměl představit. Když máme před sebou svatou válku a jen dva poslední kroky jsou evidentní fauly z obou stran, tak se nemůžeme dočkat ničeho pěknějšího.

A myslíte si, že by měla Poslanecká sněmovna údaje z kamer i uvnitř sněmovny a i z čipových karet poslanců vydat? Někteří právníci a politologové říkají, že jde o nepřípustné špiclování zákonodárců, že kamery slouží na jejich ochranu, ne k tomu, aby byly zneužity proti nim.

Ať jim tam policisté rovnou pošlou požadavek, že mají odsouhlasit, že ve všech chodbách, ve všech kancelářích, na všech záchodech, u každého stolečku s kafem bude kamera a bude přímý přenos do veřejných médií. Ať se hraje ta komedie takto. Jediné, co tím docílí, že vedle Parlamentu budou vyrůstat kluby ve sklepeních a bude se tam do nich chodit na speciální propustky. To je samozřejmě další faul, to už se dostáváme za hranice normálu.

Advokát Václav Láska říká, že je to projev emancipace a probouzející se odvahy policie. Souhlasíte s tím?

Kdyby to nepřekračovalo ty meze, o kterých mluvíme, tak by měl pravdu. Ale protože je to překračuje a vytváří to atmosféru, kterou jsem nazval svatou válkou, tak bych se zeptal pana Lásky, jestli si myslí, že zavedení všeobecné svaté války této zemi prospěje? Samozřejmě, že ne. Je to narušení rovnováhy.

Zpětná vazba proti zvůli politiků je jasná, jsou to volby. Někdo si může myslet, že to funguje pomalu a neúspěšně. Ale když se podíváme na seznam politiků, kteří prošli českou politikou za posledních dvacet let, bude možná překvapen, jak rychlá ta výměna je. Ale kde je zpětná vazba vůči případné zvůli orgánů činných v trestním řízení? Každý politik, který by se je pokusil vyměnit, bude odstraněn. Bude požadován záznam z jeho domácího WC, bude odstraněn buď řádným soudním procesem, nebo jenom přípravami na něj.

Já myslím, že mezi těmi, kteří byli ve vazbě, jsou ti, kteří budou odsouzeni, i ti, kteří nebudou odsouzeni. Ve vazbě byli všichni, na všechny se veřejnost dívá stejně, úplně byla zlikvidována presumpce neviny, byla nahrazena presumpcí viny. Oni už jsou všichni teď odsouzeni ke konci politické kariéry a možná i ke konci pracovní kariéry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…