Čtvrteční pověření Bohuslava Sobotky prezidentem Milošem Zemanem k jednání o sestavení vlády nejspíš odsunulo do pozadí jednu z variant dalšího vládnutí u nás, která probleskla jako možnost v prvních dnech po volbách. Tou byla (staro)nová úřednická vláda, která by vznikla s podporou a pod kontrolou „koaličních“ stran v Poslanecké sněmovně. První polovina tohoto týdne ale ukázala, že o odbornících a uplatňování jejich názorů ve vládě si stále můžeme nechat jen zdát, jak vyplynulo i z vyjádření budoucího premiéra Bohuslava Sobotky.
Oč jde? Expertní týmy po projednání programových souladů či rozporů mezi jednotlivými stranami možné příští vlády seznámily veřejnost s tím, na čem se shodly a na čem nikoli. „Expertní týmy byly složeny z – jak se dá podle názvu předpokládat – expertů jednotlivých stran na věcné otázky. Jeden by se těšil, že když panuje taková shoda na expertní úrovni, politici poté naklušou a expertní úmluvy stvrdí politicky. Od čeho by jinak ty experty měli?“ říká pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
B. Sobotka , Babiš , Doporučujeme , média , Slonková , Stanjura , M. Zeman , P. Žantovský
autor: Jiří Hroník
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky
16:07 „Pod to se někdo podepsal? Ponesou zodpovědnost.“ Foltýnův útvar zkontroluje senátorka. A přišly další stížnosti
Co bylo a nebylo důvodem nedávného blackoutu? Vláda místo argumentů expertů na energetiku nasazuje p…