Fotovoltaici: Ať to vláda zdaní, arbitráž je bude stát 260 miliard

05.11.2010 12:02

V pátek v 8 hodin ráno dorazili do Poslanecké sněmovny zástupci více než tisícovky rozezlených investorů do fotovoltaiky, kteří hodlají přesvědčit poslance z příslušných volebních obvodů, aby nezvedali ruku pro uvalení 26 procentní daně solárních elektráren nad 30KW.

Fotovoltaici:  Ať to vláda zdaní, arbitráž je bude stát 260 miliard

Argumenty mají opravdu ostré. Poškození 1450 firem, ztráta více než pěti tisíc pracovních míst, bankroty z důvodu neplacení hypoték, ale především vyhrožují státu arbitráží za 260 miliard korun.

Chytli se na vějičku

Vláda před třemi lety cíleně lákala investory malé i velké na výhodné výkupní ceny solární elektřiny, jen aby Česká republika splnila svůj závazek vůči Evropské unii získávat do roku 2010 8 procent energie z obnovitelných zdrojů.

"26procentní daň na solární elektřinu přivede k bankrotu zejména malé investory. Mnozí z nich brali vládní výzvu k budování solárních elektráren i jako formu spoření na důchod, ručí za ni majetkem. Teď jim ale hrozí bankrot," varuje prezident České průmyslové fotovoltaické asociace František Smolka.

Drobil k fotovoltaice: Stát neuváženě slibuje. A takhle to dopadá

Stejně to odnese občan

Vláda si od daně slibuje vybrat během dvaceti let zhruba 92 miliard korun. Soudní spory a arbitráže české daňové poplatníky budou ale stát minimálně 260 miliard korun, varují ionvestoři.

Regulace fotovoltaiky tak pro daňové poplatníky může skončit zápornou bilancí. "Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard více, než vybere na solární dani. Jde navíc o spíše skromný odhad. Investoři se totiž budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos," varuje František Smolka vládu před neuváženými kroky.

Ve Španělsku couvli

"
Mám za to, že bylo hlasování odročeno na úterý. Doufám jen, že si to poslanci rozmyslí, jsme si skoro jisti, soudě i podle reakcí právníků, že bychom tu arbitráž vyhráli," konstatuje pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí České průmyslové fotovoltaické asociace Jan Hlaváč.

"Ve Španělsku byla obdobná situace a vláda se od zdanění fotovoltaiky rozhodla ustoupit i na základě doporučení EK, dokonce i právníci to považují za jasně vyhrané, proto si řekli o nízkou apanáž," vysvětluje Hlaváč.

Tlak veřejnosti

"Obávám se, že by tu arbitráž skutečně vyhráli, hlasování se odročilo na úterý, musíme to projednat na poslaneckém klubu a výboru. Bohužel ve straně na to to není ucelený názor, liší se to poslanec od poslance," konstatuje pro ParlamentníListy.cz člen Ústavně právního výboru Stanislav Křeček ČSSD.

Poslanec KSČM Jiří Dolejš není v otázce hrozící arbitráže jednoznačný. "Je to spíše otázka pro právníky, já spíše soudím, že by neuspěla.  Ale rozhodně by si nechtěl nikdo vzít na triko 260 miliard, je to skoro čtvrtina rozpočtu," uzavřel Dolejš.

"Jestli nakonec poslanci podlehnou tlaku veřejnosti na snížení cen elektřiny, bude to od nich velice krátkozraké, vláda nemůže měnit pravidla hry v průběhu," argumentuje Hlaváč.

Související:

Ministr Drobil odpověděl na dotaz čtenáře Milion panelů
Fotovoltaika je průser, zaznělo. A prezident Klaus přikyvoval
Kalouskovo dotování elektřiny z povolenek? Drobil: Virtuální peníze
Nečasova vláda plní stachanovsky plány Bruselu na 104 procent
Za obří růst cen elektřiny nemohu. To Unie, myje si Kalousek ruce

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Pavel Kozdera

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

14:19 Vláda bude rozvolňovat. Jde o děti. Koncerty, divadla a zoo budou přístupnější

Vláda chce prý ulevit žákům a studentům a zbavit je covidových testů. Epidemie se údajně vyvíjí stab…