Heger se dohodl s odbory na memorandu. Lékaři zuří

14. 2. 2011 19:35

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 se rýsuje dohoda mezi státem a protestujícími lékaři. Domluvili se na memorandu. První reakce lékařů na internetu jsou ale silně odmítavé.

Heger se dohodl s odbory na memorandu. Lékaři zuří
reklama

„My jsme udělali pokrok v tom, že jsme se shodli na návrhu memoranda," řekl na pondělní tiskové konferenci Heger. „To jednání bylo dlouhé, ale musím říct, že jsme dopěli k pokroku a jsme na cestě k závěru, budu-li, trošku optimistický," zhodnotil ministr po téměř pětihodinovém jednání.

ParlamentníListy.cz o tom, že bude návrh dohody pro odborové předáky přijatelný, informovaly již v neděli odpoledne.

Související: Lékaři neodejdou. Dohoda s Hegerem je před podpisem


Sestry mají smůlu

Dvě miliardy korun uvolněné na posílení mezd ve zdravotnictví nakonec poputují do peněženek lékařů, na zdravotní sestry pravděpodobně finance nezbydou. „V příštím roce už budeme brát sestry v úvahu," slíbil dodatečně Heger.

V letošním roce tak dojde k navýšení lékařských platů o 5 až 8 tisíc korun, v roce 2012 dojde k dalšímu nárůstu o 10 procent a o rok pozděni bude naplněn odborářský požadavek na platy doktorů ve výši 1,5 až trojnásobku průměrné mzdy v ČR.

Speciální tabulka

Finance se budou do jednotlivých zdravotnických zařízení rozdělovat podle počtu lékařů a konkrétní výši mezd stanoví speciální platová tabulka. Ta se bude vztahovat i na lékaře záchranné služby a jejich kolegy v léčebnách dlouhodobě nemocných.


„Návrh dohody pochopitelně neuspokojuje představy ani jedné z jednajících stran, ale tak už to u dohod bývá," řekl na pondělní tiskové konferenci šéf České lékařské komory ČLK Milan Kubek. Ten se také podle vlastních slov bude snažit lékaře přesvědčit, aby dohodu akceptovali.

K tomu ministr Leoš Heger doplnil, že lékaři nyní budou mít „nebývalé podmínky," díky čemuž by nyní měli svou nátlakovou akci Děkujeme, odcházíme ukončit.

Návrh dohody nyní budou muset odhlasovat jak zákonodárci, tak i lékaři ve své odborové organizaci. 

Návrh dohody 

  • platy lékařů se okamžitě zvýší podle kvalifikace o 5-8 tisíc korun
  • podle kvalifikace vzrostou platy do roku 2013 na 1,5-3násobek mzdy
  • platy na zmíněný cílový stav porostou zhruba tempem 15 procent ročně
  • dohoda je podmíněna odvoláním výpovědí lékařů a vládním souhlasem s novou tarifní tabulkou pro lékaře


Co na to lékaři? Zuří

Okamžitě po oznámení výsledku jednání mezi ministrem a odboráři se na oficiální facebookové skupině lékařského protestu Děkujeme, odcházíme, která sdružuje více než devět tisíc sympatizantů, vyrojily reakce samotných doktorů. Ti s domluvenými podmínkami rozhodně nesouhlasí.

"Prodali nás!", "Neměli by se k dohodě vyjádřit všichni lékaři, kteří podali výpovědi? 
Není přeci možné, aby za všechny rozhodl pouze LOK", "Na tuhle dohodu ani LOK ani ČLK mandát nedostala! Tedy pokud kývli na takovouhle dohodu, tak asi nikdy nevysvětlí těm co do výpovědí šli, že je neprodali, nemají v tom osobní politické ambice a nešlo jim jenom o zviditelnění se". To je jen stručná ukázka z prvních příspěvků na internetu, kde přibývají každou minutou desítky dalších komentářů.

Ve středu se ukáže 

Sám předseda Lékařského odbnorového klubu Martin Engel by si měl v následujících hodinách obhájit vyjednanou dohodu před regionálními zástupci LOK, stejně jako šéf ČLK Milan Kubek před samotnými lékaři. Zda na dohodu přistoupí a vyzvou k ukončení protestu lékařů, bude jasno ve středu.

Související:


Foto: Zbyněk Pecák

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Cibulka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel

17:38 Ani migrant! Ani milimetr! Konec! Babiš přes PL smetl Brusel

„Absolutní nesmysly, žádné nelegální migranty nikdy nepřijmeme. Tečka,“ komentuje český premiér Andr…