Jen ne pod obraz, pane prezidente. Takto Klaus koštoval pivo

03.05.2012 11:01

REVUE Prezident republiky Václav Klaus ve středu slavnostně otevřel nový mikropivovar a restauraci u Tří růží v Husově ulici na Starém Městě.

Jen ne pod obraz, pane prezidente. Takto Klaus koštoval pivo
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Prezident Václav Klaus ochutnává pivo

„Vidím, že tu jsou i Parlamentní listy. Takže to je to asi fakt významná událost,“ vtipkoval prezident Klaus při svém příchodu.

Varnu na pivo vysvětil převor dominikánského kláštera Antonín Krasucki. „Člověk je stvořen k obrazu Božímu a když prosíme o Boží požehnání, je to vždy proto, aby člověk k Božímu obrazu zůstal, a nikoli aby byl pod Boží obraz,“ řekl na úvod převor.

Kde mám Jakla?

Potom již prezident Klaus narazil a natočil první pivo právě otevřeného pivovaru. „Já budu jenom asistovat,“ zdráhal se Klaus narazit sud. Ale nakonec se chopil díla: „Mám to vzít takhle backhandem?“ a začal narážet. „Ono to opravdu teče,“ podivil se prezident, že mu sud podařilo narazit.

„Kde mám svýho poradce Jakla? Jestli to dělám správně?“ vtipkoval dobře naladěný prezident. „To už je dobrý ne. To stačí?“ řekl Klaus, když dotáčel pivo, které vzápětí ochutnal.

Tradice bez norem Bruselu

Klaus potom popřál pivovaru vše dobré: „Všichni doufají, že to je navázání na takové dobré české tradice. Doufám, že to bude důstojné navázání, čili tady nebudou platit normy Evropské unie. Doufám, že se tu taky nebude točit nějaký nealkoholický pivo či nějaké takové antipivo. To bych vám velmi přál. Doufám, že až se stanu zase normálním občanem, neprezidentem, a půjdu také někdy pěšky po této ulici, takže se tady u vás zastavím.“

Potom si prezident prohlédl pivovar, pár piv, shlédl vystoupení provazochodkyně a asi po hodině se vrátil na Hrad se soudkem piva, který obdržel jako dárek. Na akci se objevil i prezidentův vicekancléř Petr Hájek, senátor Petr Pakosta či předseda konzervativní Akce D.O.S.T. Michal Semín.

Prezident má pivo rád, ale fajnšmekr to zrovna není

Známý pivař a Klausův tajemník Ladislav Jakl osvětlil ParlamentnímListům.cz Klausův vztah k pivu. „Pan prezident se piva nezříká. Považuje ho správně za dobrý český tradiční nápoj. Říkal, že v době, kdy sportoval, ho po sportu nenapadlo pít něco jiného. Nicméně, že by byl nějaký fajnšmekr, který by se o pivo zvlášť zajímal, to ne. Léta už se snažím rozšiřovat jeho pivní obzory s úspěchem na tu dobu střídavým až malým, na druhou stranu nikoli nulovým. Teď už by neřekl odsuzující věty na jakékoli jiné pivo, než je zvyklý, jako toho byl schopen třeba před deseti lety,“ řekl Jakl.

Jakl dodal, že věří, že nový pivovar přinese přidanou hodnotu. Nemělo by to být podle něj pouze o tom, že vlastní pivo je pouze ozvláštněním podniku. Podle něho by mělo být pivo originální. Pivo se ve starém domě u Tří růží vařilo už ve středověku, kdy zde působil sládek Beneš.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Plaga: Já chci, aby si studenti mohli vybrat. Buď maturovat z matematiky nebo z cizího jazyka

13:06 Ministr Plaga: Já chci, aby si studenti mohli vybrat. Buď maturovat z matematiky nebo z cizího jazyka

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce co nejrychleji poslat do Sněmovny návrh, který by studen…