Kdo to po Vás jde a co jste mu udělal, pane Kalousku? Třeba...

25.07.2012 8:10

Jde někdo Miroslavu Kalouskovi nebo dokonce jeho straně TOP 09 po krku? Sám prohlásil, že ví, kdo po něm jde, ale nechtěl být konkrétnější. Možná jsou to kmotři, bártovsko-morozovská klika, či policie, s níž se pustil do boje kvůli Vlastě Parkanové.

Kdo to po Vás jde a co jste mu udělal, pane Kalousku? Třeba...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Miroslav Kalousek

Možná to je ale jen úhybný manévr, jak se dostat ze šlamastyky, kterou si ministr financí svými emotivními výroky a útoky na policii sám navařil. Kalouskovi straničtí kolegové se ale stejně jako jejich místopředseda domnívají, že za útoky na Kalouska skutečně někdo stojí.

Možná vědí víc i o tom, kdo to má být. „Celá záležitost zavání,“ říká pro ParlamentníListy.cz poslanec TOP 09 František Laudát. „Nevím, jestli útoky jdou z politických kruhů, u nichž není jasné, kde končí strany a začíná lobbysticko-ekonomický systém. Říkat, že jde o politické strany nebo šedé zóny, které používá ODS a ČSSD, je těžké. Nezačnu rozkrývat, odkud vítr fouká, když pro to nemám důkazy,“ dodal.

Ale připomíná, že třeba ODS se spojením s tzv. kmotry nijak netajila, účastnili se v kuloárech i jejích kongresů.

Šlápl mnoha lidem na kuří oko

Jisté podle Laudáta je, že místopředseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek šlápl jako ministr financí mnohým na kuří oko, když jeho ministerstvo upozornilo na nesrovnalosti kolem kauzy Promopro nebo na protiprávní praktiky při vyplácení evropských dotací kolem Regionálního operačního programu Severozápad. „Řada lidí se teď cítí ohrožena,“ řekl ParlamentnímListům.cz Laudát. Nevyloučil, že někdo může mít zájem poškodit TOP 09, aby se lidé upnuli na jiné politické subjekty. Také poslanec Jiří Besser soudí, že za honbou na Miroslava Kalouska a stranu, kterou zakládal, „určitý politický podtext je.“

Na pravé straně spektra je těsno

Politoložka Vladimíra Dvořáková ovšem připomíná, že v politice „jít nějakému politikovi nebo straně po krku“ není nic výjimečného. „Také Kalousek šel mnohým stranám po krku,“ řekla ParlamentnímListům.cz. Ale připouští, že prostor na pravé straně politického spektra je hodně obsazen, navíc pravice ztrácí voliče, pravicové strany, byť dnes kooperující ve vládní koalici, si v politice navzájem konkurují.

Není tedy divu, když se proti sobě veřejně vymezují, zvlášť nyní pár měsíců před krajskými a senátními volbami, ale nedají se vyloučit ani zákulisní praktiky politického boje, které soupeře co nejvíce diskreditují. Nedotýkají se půtky, které vede Kalousek s policií, TOP 09 a Starostů? „Samozřejmě obou, i když víc TOP 09,“ říká poslanec Jiří Besser.

Nepopulární kroky jdou za ministry TOP 09

„Myslím, že TOP 09 nejvíc poškozuje svým chováním sám Miroslav Kalousek,“ sdělil ParlamentnímListům.cz politolog Rudolf Kučera. To už by prý mohl Kalousek podezírat kdekoho. Své nepřátele si podle Kučery ministr financí sám vytváří a rozmnožuje jejich řady. Ale ani politolog nevylučuje, že na oslabení TOP 09 může mít zájem ODS.

„Síly obou stran jsou v průzkumech veřejného mínění víceméně vyrovnané, ODS už nemusí být hegemonem pravice, jak byla zvyklá,“ připomíná. Ale TOP 09 bude v nadcházejících volbách podle něj oslabena tak jako tak. „Nepopulární reformy jdou za ministry TOP 09. Neumím si představit, že by voliči ve větší míře volili TOP 09 kvůli Kalouskovi, ještě stále uctívanou postavou je předseda strany Karel Schwarzenberg,“ dodává Kučera.

Ale i hvězda Karla Schwarzenberga pomalu pohasíná, jak dokazují průzkumy preferencí prezidentských kandidátů, předseda TOP 09 ztrácí voličskou přízeň a poklesl až na osmé místo mezi dvanácti uchazeči o prezidentský úřad.

Kalousek je nepostradatelný

Někteří politologové a novináři přemýšlejí, zda by TOP 09 neměla vyšší podporu bez svého zakladatele Miroslava Kalouska. Ale straníci si to nemyslí. „Pro TOP 09 je Kalousek pořád velmi potřebný, téměř nepostradatelný, a i když s jeho chováním nesouhlasím, já sám bych jednal jinak, jeho odchod by ohrozil existenci TOP 09,“ nedovede si představit stranu bez zakladatele poslanec Jiří Besser.

Stejný názor má většina členů společného poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů. „Strana je na Kalouskovi závislá, je nejen jejím zakladatelem, ale všechno organizuje, shání pro stranu peníze, celou konstrukci reformních kroků řídil on a lidi kolem něj,“ vypočítává Kalouskův přínos další člen strany a poslanec František Laudát. Připomíná, jak Věci veřejné „klesají do nicoty,“ a TOP 09 není podle něj tak velká a stabilizovaná politická strana, aby se jí něco podobného nemohlo stát.

„To je jako kdyby v polovině 90. let vytáhli zakladatele a předsedu Václava Klause z jeho ODS,“ nabízí přirovnání, ale hned dodává, že v ODS se už v té době vyprofilovalo několik osobností, které by Klause mohly přinejhorším nahradit. „TOP 09 potřebuje nějaký čas, protože zatím žádné další osobnosti nevyrostly, je to příliš krátká doba od jejího vzniku,“ upozorňuje poslanec. I když několik nadějných lidí ve straně viděl, někteří podle něj selhávají, protože kvůli nezralosti podléhají mediálnímu tlaku a předčasně panikaří. „Je potřeba, aby proběhl alespoň jeden cyklus komunální politiky, aby naši členové získali více zkušeností,“ uvažuje Laudát.

Politolog Rudolf Kučera rovněž vedle předsedy a místopředsedy žádné osobnosti v TOP 09 nevidí. „Od ostatních, kteří vystupují příležitostně v médiích, se toho nedá mnoho očekávat. Kalousek by si měl uvědomit svou mimořádnou odpovědnost za stranu a nedávat přednost osobním problémům, neprovokovat policii, ovládat se, nebo stranu stáhne dolů,“ varuje. Je ale přesvědčen, že bez Miroslava Kalouska by TOP 09 byla mnohem slabší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda zřejmě zaujme neutrální stanovisko k vyšší ochraně půdy

16:41 Vláda zřejmě zaujme neutrální stanovisko k vyšší ochraně půdy

Návrh poslanců KSČM na omezení možnosti vyjmout zemědělskou půdu ze zemědělského půdního fondu se př…