Když dojde na zákaz komunistů, Hučín se nezná. Kubice prý rudé kryje

22.11.2011 20:35

JINÝMA OČIMA Vladimír Hučín (narozen 25. května 1952 v Gottwaldově, nyní opět Zlín) byl před rokem 1989 disidentem, v 90. letech důstojníkem BIS. Jde pravděpodobně o jediného představitele disentu, jenž se v době normalizace pokoušel o takový odboj, jenž se blížil odboji ozbrojenému-tolik wikipedie. Odbojnost ho však neopustila ani po revoluci, když začal mít podezření, že se hrají nekalé hry. S ParlamentnímiListy.cz hovořil Hučín o možnostech pozastavení činnosti KSČM.

Když dojde na zákaz komunistů, Hučín se nezná. Kubice prý rudé kryje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice a disident Vladimír Hučín

Vladimír Hučín veřejně a ostře kritizuje českou polistopadovou politickou reprezentaci, zejména Jiřího Paroubka. Jeho kritice pro ParlamentníListy.cz se však nevyhnuli ani bývalý ministr vnitra a ředitel civilní rozvědky František Bublan (nyní poslanec za ČSSD), ani stávající ministr vnitra Jan Kubice (BEZPP), který stál v čele ÚOOZ (Útvar pro odhalování organizovaného zločinu).

Důkazů je prý na pozastavení dost. Pracovalo na tom hodně lidí, říká Hučín

„Myslím, že důkazů je dost, jen je předložit," říká pro ParlamentníListy.cz disident, u nějž lze jen obtížně používat minulý čas. Se stejnou vervou, s jakou se stavěl proti předlistopadovému režimu, se nyní staví i tomu stávajícímu. Čelil dokonce podezření z bombového útoku v Přerově.

Léta se věnuje levicovému extrémismu a je přesvědčen, že „KSČM by pozastavena být měla".


Hučín také uvedl důvod, proč se prý nepodařilo do dnešního dne pozastavit činnost KSČM.

„Je tam jeden velký problém," říká pro ParlamentníListy.cz. Vedoucí pracovníci tajné služby a de facto i Jan Kubice, současný ministr vnitra, v minulosti šéf ÚOOZ, schvaloval prý akce speciálního týmu ÚOOZ, který neustále měnil názvy, a který pracoval na objasňování velmi závažné trestné činnosti, jež byla podle Hučína jednoznačně páchána členy KSČM s vědomím vedení této strany. Jako příklad uvedl vyšetřování právě oněch bombových útoků v Přerově, z nichž následně čelil podezření právě Vladimír Hučín.

Ministr vnitra Jan Kubice Hučínova tvrzení pochopitelně popírá. "Je to nesmysl, tento příběh se nikdy nestal," uvedl pro ParlamentníListy.cz důrazně Kubice.

„Trafikanti" z BISky prý nic šetřit nechtějí

Lidi na vedoucích místech BIS nazývá Hučín „trafikanty". „Ti lidé tam ani nechtěli dělat tuto problematiku, protože věděli, že se tak dostanou do problémů," říká ParlamentnímListům.cz. Podle něj tito lidé chtěli jen „klid, teplé místečko, dobré prachy a do konce života vystaráno".

Hučín je přesvědčen, že jestliže dokázali vedoucí činitelé postupovat tak, že zakázali Dělnickou stranu, tedy subjekt, který je (spíše historicky neprávem) stavěn na platformu pravicového extrémismu, že by měl establishment postupovat stejně a zakázat činnost také KSČM.

K jeho největším střetům s vedením BIS podle Hučína došlo ve chvíli, kdy nastoupila ČSSD, která prý vykazovala vůči KSČM velkou toleranci. „To, co se po nástupu sociálních demokratů dělo, to byla hrůza," vzpomíná. Tehdy Hučín z BIS odešel. Lidé se ho prý potom ptali, proč odešel, z takového postavení, z tak prima místa. Hučín jim odpovídal zcela ve svém stylu: „Víte, já bydlím u hřbitova. Tam jsou pohřbeni političtí vězni, kteří by mě určitě chodili strašit, kdybych v tom úřadě s těmi gaunery zůstal. No a já bych to musel zahánět chlastem, a kdo ví, jak by to dopadlo," směje se Hučín.

Bublan a jemu podobní prý operativní akce zastavovali

Podle něj je třeba, aby ke správnímu soudu byli ve věci činnosti KSČM povoláni svědci, kteří bezprostředně pracovali na té problematice a soud prý ať to rozsoudí. Jedním dechem ale dodává, že lidé jako František Bublan tyto operativní akce zastavovali. Přesto je pro to, aby pozastavení KSČM bylo ke správnímu soudu podáno. „I když si ani o tomto soudu příliš velké iluze nedělám," dodává Hučín.

Na poznámku, že možná ani k soudu nedojde, protože už druhá, tentokrát nezávislá komise, podání návrhu na pozastavení činnosti KSČM ke správnímu soudu nedoporučila, Vladimír Hučín se rozpálil. „Nezávislá komise, vždyť je tam syn Uhla, a to je krajní levice," rozčiluje se Hučín. Připouští sice, že syn nemusí být stejný, jako otec, ale věří, že Uhl do toho stejně mluvit bude. „Vždyť oni se jen se svými „soukmenovci" hádají, který ten komunismus je ten lepší," rozčiluje se a připomíná období „revoluční mládeže" Petra Uhla. „To byla hrůza, já s tím mít něco společného, tak zalezu do kanálu, a on si píše do Práva," lamentuje. „Tihleti to přece nikdy nevyřeší," dodává pro ParlamentníListy.cz rozhořčeně.

Parlamentní komise pro kontrolu BISky je prý infantilní organizace

Hučín je přesvědčen, že „Saša Vondra jednou bouchne do stolu, a to vyšetřování že přeci jen prosadí". „Chápu ale, že Kubice z toho může mít špatné trávení, protože on byl jedním z hlavních činitelů, kteří schvalovali ty zvláštní operace ÚOOZ, které měly vypadat jako boj proti terorismu, ve skutečnosti ale šlo o to zlikvidovat veškerou operativní činnost proti KSČM, která prý - ať se nám to líbí nebo ne - je parlamentní stranou," uvádí Hučín.

Výbor pro kontrolu činnosti BIS označil Hučín za infantilní organizaci, která nejen, že nechce nic kontrolovat, ale ani nebude kontrolovat, protože nechce mít žádný problém s BISkou. „To jsou poslanci, kteří tam mají svoje jistý, a nechtějí riskovat, že vypluje na povrch, že mají někde studnu načerno, nebo vodovod špatně udělaný, vždycky si na ně něco najdou," konstatuje Hučín a dodává: „Vím to, dělala jsem tam deset let."

Jednání Správního soudu nechť je veřejné, pak to má prý smysl, věří Hučín

Dojde-li však k soudu, je Hučín připraven vystoupit jako kompetentní svědek. „Dělal jsem na tom dost dlouho", dodává. Problém podle něj je i to, že dojde-li k jednání správního soudu, bude to pro veřejnost uzavřené, protože se budou probírat i materiály BIS, resp. ÚOOZ. „Nevěřím, že to odtajní, a že jednání by bylo veřejné. A to je podle mne ta největší chyba," dodává pro redakci Vladimír Hučín.


Čtěte také:


FotoKoláž: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…