Klaus to zmiňuje v návaznosti s tím, že chtěl, aby česká vláda vyjednala a prosadila výjimku, aby u nás nebyla platná Listina práv EU (na kterou odkazuje Lisabonská smlouva), neboť se obával, že by tento dokument mohli využít sudetští Němci pro své majetkoprávní spory.
„Před mým podpisem této smlouvy, který jsem udělal jako poslední v Evropě (a evropská politická elita mne za to nenáviděla a vyhrožovala mi), se mi podařilo v Evropské radě prosadit stejnou výjimku z Lisabonské smlouvy, jakou si prosadily včas (svým racionálním politickým jednáním) Velká Británie a Polsko – neplatnost v Lisabonské smlouvě obsažené Listiny základních práv EU pro naši zemi,“ píše Klaus v knize. „Klausova“ výjimka však nebyla ještě ratifikována členskými státy EU, ani ČR.
Prý to byl Sarkozy
Podle informací ParlamentníchListů.cz vyhrožoval Klausovi konkrétně například tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy. „Řekl Klausovi, že když nepodepíše Lisabonskou smlouvu, tak si to s ním vyřídí,“ řekl ParlamentnímListům.cz dobře informovaný zdroj z blízkého okolí prezidenta Klause.
Ke svému podpisu (přesněji řečeno ratifikaci) Lisabonské smlouvy se Klaus vyjádřil již ve své knize Evropská integrace bez iluzí. Již dříve uvedl, že zvažoval i svou rezignaci.
„Bylo možné osamoceně stát na svém, ale žádný politický význam by to nemělo. Asi bych byl ´vytěsněn´ mimo politické spektrum a jeden hlas vzdoru by v Evropě utichl,“ vysvětluje prezident svůj podpis dokumentu, se kterým zásadně nesouhlasil. Český Ústavní soud mu ratifikaci ve svém judikátu de facto nařídil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík