Otravy metanolem a smrt dvaceti lidí nutně vedou k otázkám, kdo dopustil, aby se situace na trhu s alkoholem dostala do dnešního kritického stavu, kdo inicioval zrušení pančování alkoholu jako trestný čin, nebo jaký dopad mělo neúměrné zvýšení daně z lihu od roku 2010. Je očividné, že v této oblasti zcela selhaly orgány státu, které mají za úkol bojovat proti nelegální výrobě alkoholu.
„To není jediný příklad. Státní správa také naprosto selhává při posuzování zdravotního stavu osob se zdravotním postižením, když žádají o invalidní důchod, o příspěvek na péči nebo o průkaz ZTP. Také v této oblasti je situace dramatická, protože lidé čekají šest až osm měsíců na vyřízení žádosti, ačkoli zákon umožňuje maximálně devadesát dní. Stát tedy nedodržuje zákon, což má i takové důsledky, že občané někdy dříve zemřou, než se dočkají pomoci,“ říká pro ParlamentníListy.cz Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.
Je jasné, pod koho spadá hygiena, celní správa a policie
Další ukázkou naprostého selhání státní správy, která je podle něj čím dál víc politizována a privatizována, je registr vozidel. „Třetí je oblast hygieny, kde se negativně projevují důsledky částečné privatizace činností hygienické služby v méně kvalitních kontrolách. Není to jen současná aféra kolem metanolu, to je jen špička ledovce, ale stát selhává v řadě činností,“ tvrdí Václav Krása, jemuž vadí, že zatím nebyla nastolena otázka, čí je politická odpovědnost v této kauze.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník