Možná nižší spotřební daň z piva padla. Vláda návrh ČSSD nepodpoří

05.10.2011 12:52

Kabinet podle očekávání nepřijal návrh poslance ČSSD Ladislava Skopala na snížení spotřební daně z piva. Vláda tak tento nárvh ve sněmovně odmítne, řekl k tomu na brífinku ppremiér Petr Nečas. Návrh by měl snížit daň na úroveň platnou do konce roku 2009, tedy před zavedením takzvaného Janotova balíčku.

Možná nižší spotřební daň z piva padla. Vláda návrh ČSSD nepodpoří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pivo
reklama

Podle Českého svazu pivovarů a sladoven se zvýšení daně od loňského ledna odrazilo v poklesu spotřeby tuzemského piva. Místo očekávaných 1,3 miliardy korun vybral stát podle svazu navíc 345 milionů korun. Ministr financí Eduard Janota totiž daň od roku 2010 zvýšil o zhruba 50 haléřů na půllitr na současnou úroveň, přičemž většina pivovarů následně zdražila půllitr až o korunu.

Vrácení daně proto označuje poslanec Skopal za klíčové pro rozvoj pivovarnictví. Snížení by podle něj mělo přinést stabilizaci výroby piva a v konečném důsledku vyšší výběry daně.

"Snížení spotřební daně z piva s sebou přinese i oživení pivovarnického průmyslu a navazujících odvětví," argumentuje v důvodové zprávě. 
    

Vládní odborníci však v návrhu stanoviska ke Skopalově předloze tvrdí, že navrhované snížení sazby daně z piva by znamenalo snížení příjmů státního rozpočtu pro rok 2012 nejméně o 0,8 miliardy korun a není přitom zřejmé, z jakých zdrojů by byl tento výpadek kompenzován. Připouštějí přitom, že se zvýšením daně sice nepodařilo vybrat o plánovaných 1,3 miliardy korun víc, ale i tak se podařilo zvýšit výběr daně o 800 milionů korun.

Dnes na vládě:
    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

17:00 Ptejte se ministryně. Zveme vás na on-line debatu o důchodové reformě

Dnes v 19 hodin pořádá Masarykova demokratická akademie on-line debatu: Spravedlivá, udržitelná, sro…