Nářek z Bruselu: Otrava je obrovská ostuda. Padli jsme na úroveň Ukrajiny

20.09.2012 14:21

Aféra s životu nebezpečným alkoholem už přerostla hranice České republiky. Ta má ostudu v celé Evropské unii.

Nářek z Bruselu: Otrava je obrovská ostuda. Padli jsme na úroveň Ukrajiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc
reklama

Z aféry českých otrav alkoholem se stává ostuda mezinárodních rozměrů. Poté, co ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zakázal distribuci nápojů s více než dvaceti procent alkoholu v ČR, se český skandál rozkřikl i v Evropské unii.

Český alkohol už nechtějí ani Evropané

Evropská komise v této souvislosti vyzvala českého šéfa zdravotnictví, aby zakázal export tvrdého alkoholu z ČR. Zdá se, že alkoholová aféra tak v očích EU Česku významně uškodila.

ParlamentníListy.cz zajímalo, jak ji hodnotí Češi, kteří přímo v EU působí. Tedy naši europoslanci.

ČR jako Ukrajina

„Alkoholová aféra znamená pro ČR obrovskou ostudu a morální ztrátu. Naše země se dostává ve vnímání vyspělých zemí na úroveň Ukrajiny a Ruska. Český stát není schopen ochránit zdraví svých občanů, ani výběr cel a daní," uvedl pro ParlamentníListy.cz Libor Rouček z ČSSD. "Svým ultraliberálním přístupem nekontrolovaného neregulovaného trhu ČR ohrožuje životy i ostatních Evropanů," řekl ParlamentnímListům.cz Rouček.

Může za to Poc?

Podle Hynka Fajmona z ODS za ostudou stojí jeden konkrétní člověk. Pavel Poc z ČSSD. "Česko má už evropskou ostudu. Postaral se o ni Pavel Poc.  Postup ministra Hegera a vlády vážně ohrožuje poctivé výrobce a prodejce alkoholu," uvedl pro redakci europoslanec.

Heger nejde proti nepoctivcům. Škoda

„Smutné je, že takto razantně vláda nepostupuje vůči těm nepoctivým. Výmluvné je to, že stále ještě nevíme, kdo to celé způsobil," dodal posmutněle občanský demokrat.

Podle poslance Jana Březiny je postup Hegera bezchybný. "Podle mě selhali jiní a prostředí korupce a příliš volné ruky trhu, kde regulace je neslušné slovo, problém spoluvytvořilo a umocnilo," řekl redakci.

Na otravu metylalkoholem už v ČR zemřelo 23 lidí, další jsou v ohrožení života. V souvislosti s otravami alkoholem přistoupil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) k zákazu prodeje lihovin s obsahem alkoholu vyšším než dvacet procent. Za svůj krok sklidil z řad jedněch pochvalu, z řad druhých odsudky. Zakázané ovoce totiž prý chutná nejvíce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jana Šulcová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

18:40 Vláda rozhodla. Ministr Vojtěch má v ruce zákon o mimořádných opatřeních. Toto může nařídit

„Kdybychom mohli, tak otevřeme všechno, ale není to možné,“ uvedl na brífinku po jednání vlády minis…