Nedůvěra vládě: Začíná příprava v klubech

26.04.2011 9:32

Jakou taktiku zvolí poslanci na odpolední jednání dolní komory, kde se bude hlasovat o nedůvěře vládě? Jasno bude až po zasedání jednotlivých poslaneckých frakcí. Ty se začaly scházet právě teď. Občanští demokraté ale již dopředu avizovali, že budou kromě toho jednat o dalším osudu svého šéfa Petra Tluchoře. Je ale možné, že si občanští demokraté tuto věc na klubu jen vyříkají a na hlasování o Tluchořově odchodu vůbec nedojde. A to právě kvůli hlasování o nedůvěře vládě.

Nedůvěra vládě: Začíná příprava v klubech

Jak bude dnes ODS v klubu postupovat, již naznačil v ranním rozhovoru pro Českou televizi poslanec za ODS Marek Benda. Podle něj si zákonodárci svého šéfa klubu jen tak nesesadí.  Není prý důvod, když stejně podle něj vše začalo kolem jednoho článku. „Ani premiér neřekl, že by si přál odvolání Petra Tluchoře z čela klubu," řekl Benda pro ČT24. Benda vidí původ krize spíš ve Věcech veřejných.

Klaus podporoval konspirační teorie VV

„Tady se objevilo naprosto jasné podezření na VV, objevily se podezření na korupci v klubu VV. Posléze se spustila aféra, že za to může Tluchoř a Kočí, tak mi řekněte, co bylo na počátku krize. Navíc je tu plán, který Bárta říkal na poradě vedení ABL v roce 2008. To jsou věci, které se skutečně staly. Nikdo si nemůže myslet, že se to osnovalo poslední měsíc," vysvětlil dále poslanec.

Polínka do ohně podle něj přidal hlavně prezident Václav Klaus a to svými vstupy do médií, kde podpořil konspirační teorie Věcí veřejných.

Vláda ale podle Bendy musí za každou cenu dokončit reformy. Jestliže bude pokračovat ve svých sporech, pak ale již skutečně nemá podle něj smysl, aby dál pokračovala.

Někteří občanští demokraté v minulých dnech kritizovali Tluchoře za jeho vystupování během vládní krize. Naznačovali také, že Tluchoř vedl skupinu, která se snažila změnit poměry ve vládě i v ODS. Řada poslanců ODS si ale zatím výměnu v čele poslaneckého klubu nepřeje.  

Vše začne anebo skončí až odpoledne

Mimořádná schůze dolní komory k hlasování o nedůvěře vládě odstartuje v půl třetí odpoledne. Požádali o ní po komunistech i sociální demokraté. Důvodem je vládní krize a nespokojenost opozičních stran s tím, jak koalice vyřešila své problémy. ČSSD se rozhodla vyvolat hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Nečase po posledních kauzách některých ministrů. Názor sociální demokraté nezměnili ani po výměně některých šéfů resortů. Ministerské rošády označili za špatný aprílový vtip.

ČSSD chce kromě toho na dalším mimořádném jednání zákonodárců řešit i údajně předražené zakázky při českém předsednictví Evropské unii, tedy kauzu ProMoPro.

Zaorálek: Je třeba hlubší revize

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a také místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka nemůže koaliční vláda pokračovat, pokud neprovede daleko hlubší reflexi.

„Příkladem toho je, že pravděpodobně bude pokračovat ministr Vondra na ministerstvu obrany. Budeme hlasovat nedůvěru vládě a pak zůstává v platnosti i to další, co jsme říkali, že vyvoláme mimořádnou schůzi ke kauze ProMoPro. Tohle řešení krize na nic odpověď nedává, takže my se budeme znova ptát ve sněmovně," uvedl Zaorálek pro Český rozhlas.

Vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase i mimořádné jednání o kauze ProMoPro jednoznačně spolu se sociálními demokraty podpoří ve sněmovně i komunisté. Potvrzuje to předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik: „Vláda si prostřednictvím svých sporů a kauziček vyslovovala postupně nedůvěru sama, poslanecký klub KSČM tudíž bude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě České republiky."

Související: Škárka, Huml i Kočí řeknou "ne". Vláda ale zřejmě přežije

Sobotka: Zahájíme jednání o termínu nových voleb

Pokud by opozice při hlasování uspěla, sociální demokraté by podle svého předsedy Bohuslava Sobotky okamžitě zahájili jednání s ostatními politickými stranami o termínu nových voleb. Sobotka je přesvědčený, že šance na svržení vlády je.

„Ve vládní koalici se v poslední době výrazně zhoršily vztahy, existuje tam vysoká míra nedůvěry mezi jednotlivými představiteli a podle našeho názoru tato vláda nemůže být dlouhodobě funkční. I kdyby dnes přežila, stejně se dá očekávat, že za měsíc nebo dva přijdou podobné krize, které obtěžovaly veřejnost v uplynulých týdnech," uvedl důvod pro Český rozhlas předseda ČSSD.

„Jasně jsme řekli, že naší prioritou je dohoda o předčasných volbách. Za současných podmínek by sociální demokracie nemohla sestavit funkční vládu se smysluplným programem," zopakoval Sobotka své stanovisko.

„Jsem přesvědčený, že dříve nebo později se k tématu vrátíme. Koalice není stabilní, za měsíc tu máme další vládní krizi. Raději, než pokračovat v sérii vládnutí a nevládnutí, budeme hledat nový model vládnutí," vysvětlil.

SLEDUJEME téma hlasování o vládě

Aby byl pokus o svržení vlády úspěšný, musela by se k opozici přidat alespoň jedna vládní strana. Zástupci Věcí veřejných o takové možnosti uvažovali v souvislosti s vládní krizí. Po poslední dohodě koaličních vyjednavačů dali poslanci nejmenší vládní strany kabinetu podmínečnou podporu.

Podle všeho se však k opozici přidají tři bývalí členové poslaneckého klubu Věcí veřejných - Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka.

Opozici chybí 19 poslanců

K vyslovení nedůvěry je ve dvousetčlenné sněmovně potřeba 101 poslanců. Poslanecké frakce ČSSD a KSČM jich mají dohromady 82. Musely by tedy na svou stranu získat 19 poslanců stran vládní koalice. To se jim ale podle předsedkyně sněmovny a první místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové nepodaří.

„Po kompromisu, na kterém byla schopna se shodnout, ví dobře, že předstupuje do sněmovny ve chvíli, kdy je zde žádost o vyslovení nedůvěry, a určitě by nečinila ty kroky, které činila, s tím, že tady nakonec oznámí, že neví, kdo jak bude hlasovat. Myslím, že to bude jednotný postup koalice," dodala k tomu Němcová.

Termín nových voleb by mohl být na podzim. Do té doby by zde existovala dočasná vláda bez důvěry.

Související:

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jako Irák. Česko ke všemu ochotné.” Lipavský táhne na Rusko a za zády mu zní...

4:42 „Jako Irák. Česko ke všemu ochotné.” Lipavský táhne na Rusko a za zády mu zní...

Napětí mezi Ruskem a Západem roste. Z Washingtonu zní varování, že ruská invaze na Ukrajinu je na sp…